נועה רוזין מציינת את יום האישה | נבחרת גרין - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

יום האישה: נועה רוזין מביטה אל העבר

תמונה גרסת הדפסה

יום האישה עם נועה רוזין

"את לא נולדת אישה, את נעשית אישה", כתבה סימון דה בובאר לפני 71 שנים בספרה "המין השני", ורק היום אני מתחילה להבין את המשמעות שלו. במקצוע שלי, "יוצרת תוכן" נקרא לו על זרועות התמנון שלו, יש משמעות אדירה להיותי אישה. אני חושבת שמלבד תכונות שמשליכים עלינו באופן כה אוטומטי (כמו יכולת המולטיטסקינג והחמלה) יש משהו ביכולת להקשיב, להפנים ולנתח סיטואציות שאין להרבה מעמיתי הגברים. הרוך שדרוש לפעמים בראיון, היכולת לנהל מצבים מתוך ראיית הדרך ולא המטרה ולזכור שאנחנו תמיד "גם וגם", ולא "או או". 

אני מקווה מאוד שביום האישה הזה אתם או אתן לא נסחפים אחרי הגל הכה שגוי של "חגיגות" יום האישה. את היום הזה מציינים, לא חוגגים. ב-8 במרץ 1907 קיימו פועלות ענף ההלבשה בניו-יורק מצעד מחאה בתביעה לתנאי עבודה טובים יותר ושוויון זכויות לנשים. כשהגיעו לאחד האזורים העשירים, המשטרה עצרה אותן. המחאה נכשלה אבל הפכה למאבק. שנה לאחר מכן, באותו תאריך בדיוק, אירגנו התופרות הניו-יורקיות הפגנה במטרה להנציח את הקודמת. גם הן נתקלו במשטרה. שנה לאחר מכן ההפגנה עברה בשקט יחסי, וב-8 במרץ 1910 התקבע יום האישה הבינלאומי. סמל למאבק לשיויון וזכויות, לא סמל ליום כיף עם בשמים, לק-ג'ל ופינוקים.

לא יכולנו לציין היום את יום האישה בחגיגות אלמלא אותן פועלות אמריקאיות בהפגנה של 1907. לא יכולנו לציין את יום האישה אם לא היו קמות נשים ואומרות את מה שנשמע לנו מובן מאליו היום. ועם כל השמחה מסביב, וההישגים שהונצחו,  עוד לא תם המאבק. עד שנשים לא יקבלו משכורת שווה לגברים על אותה עבודה, עד שחופשת לידה תתאפשר גם לגברים ועוד עשרות ניואנסים קטנים שעושים עדיין הבדל גדול בין המינים.

מאחלת לכולנו להמשיך ולהראות את הדרך לבאות אחרינו, כל יום בשנה!

 

עוד ממני

לא כדאי לפספס