תזונה נכונה בהריון ותזונה נכונה לתינוקות: 1000 הימים הראשונים - שופרסל בייבי
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

תזונת אלף הימים הראשונים לחיים

תמונה גרסת הדפסה

תזונה נכונה בהריון ותזונה נכונה לתינוקות

יפה אלבאום שיף M.Sc, דיאטנית קלינית ויועצת מדעית לשופרסל בייבי

1000 הימים הראשונים של התינוק מתחילים להיספר ביום ההפריה ונמשכים עד יום ההולדת השני. תזונת תינוקות ב-1000 הימים הראשונים תשפיע על בריאותו, יכולותיו הקוגניטיביות והתפתחותו הפיזית למשך שארית חייו. תזונה נכונה של האם בהריון ותזונה נכונה של התינוק בשנתיים הראשונות לחייו, ישפיעו לכל החיים. 1000 הימים הראשונים מתחלקים ל 270 ימי ההיריון, 365 ימים בשנה הראשונה לחיים, ו-365 ימים בשנה השנייה לחיים.

חשיבות התזונה בהריון

  1. עליה תקינה במשקל - עליה ממוצעת של 11-16 ק"ג היא עליה תקינה. במידה והתחלת את ההיריון בעודף משקל, חשוב להתייעץ לגבי העלייה במשקל ולשאוף לעליה מעטה קצת פחות. עודף משקל עלול לגרום לסוכרת ויתר לחץ דם, ועלול לגרום לסיכון לתינוק לפתח השמנה, סוכרת ויתר לחץ דם בחייו הבוגרים. 
  2. ברזל הינו מינרל שחשוב להתפתחות מוח העובר, וחשוב גם לסיפוק עליית נפח הדם של האם במהלך ההיריון. חשוב לאכול מאכלים עשירי ברזל כמו: בשר, ביצים וקטניות,  פעמיים ביום. 
  3. סידן - מינרל החשוב להתפתחות העצמות של העובר ושמירה על בריאות העצם של האם.
  4. מקורות טובים לסידן הם חלב ומוצריו כמו יוגורט וגבינות, קטניות, ירקות ירוקים, וטחינה משומשום מלא.
  5. ויטמין - עוזר בספיגת הסידן ושומר על מאגרי ויטמין D בגוף. כדאי לאכול מזונות כמו דגים, ביצים ומוצרי חלב מועשרים בוויטמין D.
  6. אומגה 3 - אלו הן חומצות שומן החשובות להתפתחות המוח הראיה ומערכת העצבים של התינוק. בכדי לקבלם כדאי לשלב בתפריט פעם-פעמיים בשבוע דגים כמו סלמון.

 ששת החודשים הראשונים לחיי התינוק

התזונה הנכונה ביותר בששה חודשים הראשונים לחיים היא חלב אם, בהנקה בלעדית. ארגון הבריאות העולמי ממליץ על הנקה בלעדית בששה חודשים הראשונים לחיים, והמשך הנקה, בתוספת מזונות מגוונים, עד גיל שנתיים ויותר. הנקה תורמת לבריאות התינוק ולהמשך החיים, למניעת יתר לחץ דם, סוכרת, שומנים בדם והשמנה. בזמן ההנקה חשוב לאימא לאכול מגוון ולהקפיד על אותם רכיבי מזון חשובים כמו בהריון.

מגיל 6 חודשים- הכרת מזונות חדשים

זהו שלב מאוד מרגש וחשוב, בו התינוק לומד להכיר טעמים ומרקמים חדשים יחד עם הכנסת מזונות חשובים תזונתית להמשך גדילה והתפתחות מיטביים. המלצת משרד הבריאות להתחיל שילוב מזונות חדשים בטעימות לא לפני 17 שבועות ולא אחרי 26 שבועות. הזמן המדויק תלוי גם בהתפתחות האישית של התינוק.

גיל שנה עד שנתיים- פעוטות

מוח הפעוט עובר שינויים רבים בשנתיים הראשונות לחיים: לימוד שפה, התפתחות משכיבה להליכה, ולא פחות חשוב - לימוד כישורים חברתיים. מתן מזונות מגוונים המכילים את מירב אבות המזון יתרמו למימוש הפוטנציאל של המוח המתפתח גם להמשך החיים. המוח מגיע ל85% מגודלו בגיל 3 שנים. 50% מהאנרגיה הנאכלת הולכת לגדילה ותפקוד המוח. תינוקות ופעוטות שיאכלו מזונות עשירי ברזל בתקופת 1000 הימים יהיו בעלי הישגים טובים בתחום הקריאה, כתיבה וכישורי המתמטיקה בעתיד.

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס