צבע הקקי אצל תינוק, מה הוא אומר?
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

קקי, מה הוא אומר?

תמונה גרסת הדפסה

בשנתו הראשונה של התינוק, צבע הקקי שלו מעניק לא מעט מידע על מצבו הבריאותי ובעיקר על שלבי ההתפתחות של מערכת העיכול. קבלו את מדריך הקקי השלם, מתי כדאי לפנות לרופא?

כשתינוק נולד ומתחיל לינוק, מערכת העיכול מתחילה לפעול. כטבען של מערכות מתחילות, גם לה נדרשת תקופת הרצה. את השינויים במערכת העיכול תוכלו לראות באופן מובהק בחיתול, כי צבע הקקי ומרקמו משתנים תדיר בהתאם למצב מערכת העיכול ולתפריט של התינוק שלכם. מרגע הלידה עד גיל שנה (ובכלל), אלה סוגי הקקי שאתם עשויים לפגוש.

 

קקי שחור ירוק

זהו הקקי הראשון של התינוק והוא למעשה שאריות מי השפיר שהתינוק בלע ברחם. קקי זה נקרא גם קקי מקוניאלי. צבע הקקי הזה תקין בשלושת הימים הראשונים לאחר הלידה, ואף מעיד כי התינוק יונק בצורה איכותית, שכן הקולסטרום, חלב האם הראשוני, מעודד את יציאת הצואה המקוניאלית. צבע הקקי המקוניאלי יכול להיות גם שחור מאוד ובמרקם של זפת, צואה זאת נקראת Melena וגם היא תקינה, כל עוד אינה נמשכת יותר משלושה ימים וכל עוד אין בה שאריות דם או ריר.

סיבה לדאגה: אם צבע הצואה אינו משתנה לאחר שלושה עד חמישה ימים, ואם עולה חשד כי התינוק מפתח צהבת, מומלץ לפנות למיון.

 

צהוב מגורען

לאחר שלושה עד חמישה ימים, הקולסטרום מתחלף אט אט בחלב האם הרגיל, וצבע הקקי יהפוך לצהוב גרגירי במרקם הנע בין חרדל לקוטג'. לתינוקות הניזונים מפורמולה (תמ"ל) צבע הקקי יכול להיות גם חום בהיר מאוד. שני המקרים תקינים ומצב זה יימשך עד שהתינוק יתחיל לאכול מזון מוצק.

 

קקי ירוק וקצפי

קקי בגוון ירוק בהיר הנראה קצת מוקצף. מצב זה יכול להיגרם או כתוצאה מווירוס הגורם לשלשולים, או כתוצאה מיניקה שאינה מספיק יסודית וממושכת. במידה וצבע הקקי ממשיך להיות ירוק יותר משלושה ימים, יש לפנות לרופא או לייעוץ הנקה.

 

קקי ירוק כהה

קקי בגוון ירוק כהה מקושר לצריכת ברזל, ועל כן אופייני לתינוקות בני ארבעה חודשים ומעלה שהתחילו זה עתה לקבל את תוספת הברזל שלהם. אם השינוי הזה מלווה גם בכאבי בטן, אי שקט ועצירות, ניתן להתייעץ עם רופא ולבחון אפשרות לתת לתינוק ברזל שיתאים יותר למערכת העיכול שלו.

 

קקי אדום עד ורוד בהיר

אם תינוקכם התנסה לראשונה באכילת סלק או גזר אתם יכולים להיות רגועים, שכן מזונות אלה עשויים לצבוע את הקקי. אבל לעתים קקי בגוון זה עלול להעיד על דימום במערכת העיכול. אם הקקי מלווה בכתמי דם טרי וכהה או שצבעו אדום חזק, פנו באופן דחוף לבית החולים.

 

קקי חום בהיר ומימי

עלול להצביע על תחילתו של וירוס שלשולים, לעתים מלווה בריח חריף. לרוב זה עובר לבד בתוך יממה עד שלושה ימים. אם התינוק מעלה חום, מראה חוסר שקט, או שיש תופעות נוספות כגון פריחה, פנו לטיפול רפואי.

 

קקי חום כהה וקשה

עצירות היא אופיינית לתינוקות שרק עכשיו החלו לשלב מוצקים ברמה של ארוחה מלאה. עד להסתגלות המערכת, יכולים להיות כמה ימים של יציאות קשות. נסו לשלב הנקה מרובה, או, לתינוקות שהם מעל גיל חצי שנה, מים. לתינוקות מעל גיל שישה חודשים ופעוטות הסובלים מעצירות, אפשר לתת חצי כוס מיץ שזיפים או אגסים טרי, או כף עגבנייה מגוררת שיסעו בפעילות המעיים.

 

נדיר: קקי לבן/אפור

קקי שצבעו לבן או אפור מעיד על בעיה בתפקוד כיס המרה. מלחי המרה הם שמעניקים לקקי את צבעו החום. זהו מצב נדיר אבל אם יש לתינוק קקי לבן, יש לפנות לטיפול רפואי דחוף.

 

ומילה על מדד החיתולים

כמות החיתולים הרטובים היא מדד חשוב לאיכות התזונה של תינוק ותקינות מערכת העיכול, ולכן חשוב לשים אליה. המלצת משרד הבריאות הרשמית קובעת כי עד היום הרביעי ללידה יש לספור לפחות שלושה חיתולים רטובים ביום (עם פיפי או קקי), מהיום הרביעי יש לצפות ל-5-6 חיתולים רטובים, כשהתינוק עשוי לעשות קקי לפחות פעם ביום לפחות ואף יותר. מגיל חודש, מערכת העיכול עוברת שינוי נוסף ותדירות הקקי יורדת לפעם ביום עד פעם בעשרה ימים וזה תקין (כל עוד התינוק לא מראה סימני מצוקה וכאבי בטן).

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס