לגדל ילדים, לנהל תקציבים
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

לגדל ילדים, לנהל תקציבים

תמונה גרסת הדפסה

איך חוסכים ומתנהלים כדי לשמור על מסגרת

ייעוץ מקצועי לכתבה: איה תמרי יועצת לכלכלת המשפחה

כל תינוק חדש שנוסף למשפחה מגדיל את ההוצאה החודשית ב-3,000 שקלים בממוצע. איך חוסכים ומתנהלים כמו שצריך כדי לשמור על מסגרת ולא להיכנס לחובות? מדריך להורים צעירים

אומרים שכל תינוק מביא איתו את היכולת הכלכלית לגדל אותו, אבל למרות האמירה הרומנטית משהו, במציאות, כל ילד מביא איתו עוד קצת הוצאות. החדשות הטובות הן שההוצאה הכבדה על כל ילד הולכת ופוחתת עם השנים. אבל בהתחלה משפחות צעירות מתמודדות עם מגוון שינויים כלכליים ותקציביים, וללא מעקב והקפדה על התנהלות נכונה, הדרך לחובות קצרה. אז איך נתכונן לתינוק החדש בלי להישאר עם חורים בכיסים? מדריך.

 חבילת לידה: קונים רק מה שצריך 

כל הורה זוכר את תקופת הקינון שמגיעה בחודשי ההיריון המתקדמים. אתם רוצים להכין את הבית ולקנות את כל הציוד הדרוש, בעיקר כשמדובר בילד ראשון. בחנויות מוצרי תינוקות תקבלו רשימה ענקית, שלא פעם כוללת הרבה ציוד שלא ממש צריך. מה עושים? הולכים לקניות עם הורים מנוסים שיוכלו לייעץ לגבי המוצרים הנחוצים. כמו כן, מתכננים מראש את סכום הכסף שתוציאו בקנייה, ובהחלט רצוי לחלק את הרכישות (ולא בתשלומים) על פני מספר חודשים. לא פעם תוכלו לקבל ציוד מהורים אחרים, ולמרות הפיתוי להתחדש בהכל, לא כדאי לסרב, כי בחודשים הראשונים מוצרים נמצאים בשימוש רק לתקופה קצרה לפני שהם קטנים ואינם מתאימים יותר.

חיתולים, פורמולה וחברים

לאחר ההוצאה הגדולה של חבילת הלידה, ההוצאה החודשית העיקרית יוצאת על חיתולים, פורמולה לתינוקות (למי שאינה מניקה) ומטפלת או גן פרטי, הוצאה חודשית שמגיעה לאלפי שקלים. בהוצאת המטפלת או הגן קשה לשלוט משום שמחירי הטיפול משתנים מעיר לעיר, אולם בהוצאות האחרות ניתן לשלוט. מומלץ לעקוב אחרי מבצעים משתלמים ולרכוש במרוכז כמות גדולה. היום, בזכות מותגים פרטיים המספקים מוצרי תינוקות איכותיים בלי לשלם על המותג, זה אפילו עוד יותר קל לרכוש את המוצרים האלה במחירים משתלמים.

מתכננים תקציב

עם הלידה, מקבלת האישה את תשלום דמי הלידה בבת אחת. לרובנו סכום כה גדול שנוחת בחשבון הבנק הוא לא מראה שגרתי שעשוי לבלבל, אלא שהסכום הגדול מיועד לשלושה חודשים לפחות. ההמלצה היא לסגור את הכסף בפק"מ ולהפריש בכל חודש את הסכום היחסי, ממש כמו המשכורת. כך ההתנהלות התקציבית לא תשתנה. את ניהול התקציב עורכים בכל סוף חודש לקראת החודש הבא. לוקחים בחשבון את ההוצאות על דיור, מזון, הוצאות קבועות (חשבונות, חינוך, ביטוחים), וכמובן כסף לפנאי ובילויים. בכל שבוע בודקים את חשבון הבנק ומוודאים שאנחנו עומדים בתקציב בכל הסעיפים כדי להגיע לסוף החודש ללא חריגות.

דעו את זכויותיכן

סעיף זה נוגע בעיקר לאימהות, שברוב הגדול של המקרים הן אלה שלוקחות את חופשת הלידה ונשארות בבית. בישראל חופשת הלידה נמשכת שלושה חודשים, ולאחריה, אם תרצו להאריך אותה, לא תקבלו תשלום. בתקופה הארכה של חופשת הלידה יש לפנות אל קרן הפנסיה ולבקש לשלם באופן עצמאי סכום סמלי למשך התקופה, כדי שלא תאבדו את רצף הזכויות שלכן (בתקופה זו המעסיק לא משלם). בנוסף, יש לתכנן את התקציב בהתאם, לבדוק איפה ניתן לחסוך או לחלופין, להקדיש חלק מהחסכונות לגיבוי בתקופה שבה לא תקבלו משכורת. כמו כן יש לוודא שמקום העבודה שלך שלח את כל המסמכים הקשורים בחופשת הלידה על מנת שתקבלי את הכסף בזמן וללא בעיות.

היי עולם, נולד לי ילד

לא, אנחנו לא מתכוונים לפוסט מרגש באינסטגרם, אלא לעדכון גורמים רשמיים כמו חשב השכר בעבודה, ביטוחים שונים וקופת חולים. יש לעדכן על הולדת התינוק החדש על מנת לוודא שתוכלו לממש את הזכויות שלכם אם תזדקקו להם. כל תינוק מוסיף או משנה את מספר נקודות הזכות במשכורת והמשמעות היא תוספת כסף לשכר הנטו. כמו כן, מומלץ לא לשכוח להסדיר את החיסכון לכל ילד באתר ביטוח לאומי בהתאם להוראות.

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס