הכינותי מראש: הכנת הבכור לתינוק חדש בבית - שופרסל בייבי
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

הכינותי מראש: הכנת הבכור לתינוק החדש

תמונה גרסת הדפסה

אח חדש במשפחה - איך לספר לילד על אח חדש?

חן סקלס, מנחת הורים

ילד שני עומד להצטרף למשפחה וזה משמח ומרגש. יחד עם השמחה צפים ועולים חששות ולפעמים גם ייסורי מצפון – איך יעבור השינוי על המשפחה ואיך יגיבו האח או האחות הבכורים לשינוי. הם יצטרכו לחלוק בזמן שלכם, בצעצועים, אולי גם בחדר. איך להכין אותם, ומתי - הנה ההמלצות שלנו לכל מה שתוכלו לעשות עוד לפני הלידה כדי להקל על הבכור ולהכין אותו לשינוי:

אל תערבו שמחה בשמחה

כשמתכננים הריון (וגם כשהוא מגיע על דעת עצמו...) חשוב להשתדל שלא יתרחשו כמה מעברים בבת אחת. הימנעו ככל האפשר ממעבר דירה, גן חדש, גמילה מחיתולים, מעבר לחדר נפרד וכו' סביב אותה תקופה.

מתי לספר?

לילדים קטנים קשה להבין מושגי זמן ולכן כדאי לספר להם על ההריון והלידה הצפויה מאוחר ככל האפשר. כשמסבירים, אפשר להראות את הבטן הגדולה, לתאר להם את התינוק הקטן שצומח שם. להסביר להם בפשטות ששם הוא גדל ומתפתח וכשיהיה מספיק גדול הוא יצא.

מה זה אח קטן?

כשמשוחחים עם הילד הבכור על התינוק שעומד להצטרף למשפחה, ומדברים על אח קטן ואח גדול, אפשר להמחיש זאת דרך משפחות אחרות של חברים ובני דודים, שם כבר יש כמה אחים ודרכם יכול הילד ללמוד "איך זה נראה". חשוב לתאר את המציאות ההתחלתית כפי שהיא – התינוק יהיה קטן מאד, לא יידע לדבר, ללכת או לשחק ולשיר. הוא יישן הרבה, ינק הרבה וירצה הרבה להיות על הידיים של אימא ואבא. מסבירים שרק בהמשך, כשהוא יגדל קצת הם יוכלו לשחק ביחד.

לענות רק על מה שהוא שאל

יכול להיות שאצל הפעוט יעלו שאלות. כל מיני שאלות. ענו בפשטות תשובות אמיתיות, רק למה ששאל כדי להימנע מלהעלות פחדים שלכם ולא שלו.

לקראת הלידה

כדאי לתאר לבכור מה הולך להיות ביום-יומיים סביב הלידה, כמה שיותר בפרטי פרטים. מי יישאר איתו, איפה אבא ואימא יהיו, מתי פחות או יותר יחזרו. כדי להפחית חרדה, מומלץ להשתמש במילים חיוביות ולהגיד שאימא תלד בבית יולדות (ולא בבית חולים).

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס