איך יודעים שהתינוק מוכן לטעימות ראשונות ולאכילת אוכל מוצק? - שופרסל בייבי
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

הבייבי ומזון מוצק - מתחילים

תמונה גרסת הדפסה

איך יודעים שהתינוק מוכן לטעימות ראשונות ולאכילת אוכל מוצק?

יפה אלבאום שיף, M.Sc, דיאטנית קלינית ויועצת מדעית לשופרסל בייבי

המעבר לאכילת מזונות מגוונים מאכילה של חלב אם או של תרכובת מזון לתינוקות, הינו שלב חשוב מאוד. שלב זה ישפיע על הרגלי האכילה להמשך החיים.

הכרות עם מגוון מזונות בריאים וטעמים שונים חיונית לביסוס אכילה בריאה.

תינוקות שיקבלו מגוון של פירות וירקות בשלב הכנסת המזונות החדשים לתפריט, יאכלו יותר פירות וירקות גם בגיל בית ספר. זה הזמן למנוע אכילה בררנית בעתיד.

משרד הבריאות ממליץ על הכנסת מזונות חדשים לתפריט בסביבות גיל 6 חודשים. הגיל המדויק להכנסת המזון החדש תלוי גם בהתפתחות התינוק, אבל אין להכניס טעימות של מזונות חדשים לפני גיל 4 חודשים. יחד עם זה לא רצוי להתעכב מעבר לגיל 6 חודשים. ככל שהמגוון של המזונות, הטעמים והריחות יהיה בריא ורחב הנכונות לנסות מזונות חדשים גם בהמשך החיים יהיה גדול יותר.

איך יודעים שהתינוק מוכן להכנסת מזונות נוספים?

  1. התעניינות באוכל מלבד חלב - מראה התעניינות באוכל שאחרים אוכלים
  2. שליטה בראש ובגו
  3. התחלת לעיסה ויכולת בליעה מבלי להיחנק
  4. הכנסת ידיים וצעצועים לפה

מספר טיפים להצלחה:

  1. לא להתייאש אם התינוק לא מתאהב במזון החדש מהטעימה הראשונה. נדרשים 10-15 ניסיונות חוזרים של מזון לתינוקות חדש, בכדי שהוא יתקבל על ידי התינוק.
  2. זה שכיח שהתינוק יעשה תנועות כאילו הוא נגעל והולך להקיא במעבר בין מרקמים שונים, למשל בין מזון מעוך ונוזלי למזון סמיך יותר. זה נראה מבהיל בהתחלה, אבל זה תקין לגמרי. אל תשמיעו קולות שיבהילו את התינוק, ככל שהוא יכיר יותר את המרקם, תנועות אלה ייעלמו.
  3. מזון אצבעות ואכילה עצמאית הוא שלב חשוב בתהליך הכנסת המזונות החדשים. הגיל המתאים להכנסת מזון אצבעות הוא מגיל 7 חודשים, זה הגיל המתאים להתחיל לתת עצמאות באכילה. דחייה של התחלת העצמאות עלולה לגרור סירוב לאכילה עצמאית עד גיל מתקדם.
  4. תינוקות מווסתים את אכילתם בהצלחה גדולה, הרבה יותר טוב ממבוגרים אם הם לא רוצים לסיים את כל מה שהכנתם להם, תסמכו עליהם ואל תשכנעו אותם, כנראה שהם מלאים. הם יבקשו שוב שיתעורר בהם הרעב מחדש.
  5. בכל מקרה אל תשאירו אותם לבד כשהם אוכלים.

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס