איך מתנהגים עם אח בכור שנולד לו אח? - שופרסל בייבי
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

איך מתנהגים עם אח בכור שנולד לו אח?

תמונה גרסת הדפסה

אח חדש במשפחה - איך מתנהגים עם האח הבכור?

חן סקלס, מנחת הורים

לבכור או הבכורה שלכם נולד אח או אחות קטנה. השמחה רבה אך המשפחה עוברת שינוי גדול וגם הבכור צריך להתרגל לחידושים. הרבה מהזמן ומתשומת הלב שבעבר היו מוקדשים לו, מוקדשים עכשיו לטיפול בתינוק. יתכן שלוח הזמנים שילדכם היה רגיל אליו משתנה, גם אם באופן זמני - יש שני ילדים להאכיל, לקלח, ולהשכיב לישון. בקיצור - הרבה שינויים. מה תוכלו לעשות כדי להקל עליו בתקופה הזו?

תני לו "זמן אמא"

אחרי הלידה כדאי למצוא זמן שבו מישהו אחר נמצא עם התינוק ואת פנויה להיות עם הילד הבכור. אפילו חצי שעה יכולה להספיק אבל היא צריכה להיות איכותית וללא הפרעות. גם בשגרה אפשר למצוא דבר או שניים (לאסוף מהגן, לספר סיפור בערב, ועוד) שאת ממשיכה לעשות.

תנו לו להרגיש שותף

תנו לו תפקידים קטנים שישמחו אותו, כמו - להביא את המוצץ לתינוק, לבחור לו את הבגדים, לסבן אותו באמבטיה. דברו אליו בלשון חיובית ומזמינה: במקום לומר "אל תיגע לו בראש!" אמרו – אפשר לגעת בתינוק רק בגוף", במקום "תיזהר הוא יפול!"  אמרו – "תישען אחורנית כדי לשמור עליו יותר טוב". אפשר ללמד אותו איך כן לעשות את הדברים ולשבח אותו כשהוא מגלה מעורבות ואחריות.

תנו לו להיות שוב קטן

יכול להיות שזמן קצר לאחר הלידה, תרגישו שהאח הבכור ברגרסיה. לפעמים זה בא לידי ביטוי ב"פספוסים" במכנסיים, התעוררויות מרובות בלילה, היצמדות למוצץ. לפעמים התנהגות הופכת לתינוקית. הילד הגדול משמיע קולות של תינוק, מבקש הרבה על הידיים, רוצה לשתות מבקבוק. ההמלצה: לכו איתו. תאפשרו את ההתנהגויות האלה בלי לשפוט אותו או לכעוס עליו. כשהוא ירגיש מספיק בטוח במקום שלו, הוא ירפה.

מותר לו לכעוס

לפעמים, תקופת מה לאחר הלידה "נופל האסימון" לילד הבכור ויחד עם השמחה וההנאה מציפים אותו רגשות שליליים – כעס, תסכול, עוינות וקנאה. אמירות כמו – "אימא, תחזירי אותו לבית יולדות" או "הייתי רוצה שהוא ימות" הן טבעיות. אל תיבהלו ואל תכעסו. אם הילד ירגיש שאסור לו לבטא קושי, הרגשות הקשים לא ייעלמו ואפילו יגדלו. מה עושים? אפשר לשקף את הרגש העולה ולהגיד משהו כמו: "אני רואה שאתה כועס/עצוב/וכו'..."

הישארו שמחים

בעתות משבר, באופן טבעי, אנחנו עסוקים מאד בקושי, באתגרים, במחירים. אנחנו פחות רואים את הרווח, את הברכה. חשוב להישאר נינוחים ושמחים עבור ילדכם הגדול שירגיש מה עובר עליכם בתוכו.

אתם בתקופה מורכבת של המון שמחה יחד עם אתגרים מיוחדים ושינויים שכל המשפחה עוברת. קחו נשימה עמוקה והתייחסו לקשיים כאל כאבי גדילה שהולכים להביא איתם רגעי אושר ואהבה.

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס