האמת על השייקים
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

האמת על השייקים

תמונה גרסת הדפסה

האם כדאי לשתות שייקים של פירות וירקות? יצאנו לבדוק

מאת: הדס חרדון, דיאטנית קלינית. מומחית בתחום סוכרת, כליות ופוריות

אם יוצא לכם להסתובב בקניונים ודאי שמתם לב לדוכני השייקים הרבים שצצו בשנים האחרונות.
אתם בוחרים שייק פירות או ירקות, מערבבים הכל ביחד ומקבלים מיץ ספק טעים ספק בריא.
האם זה שווה את זה? האם השייקים הללו באמת כל כך בריאים ונזכה בסגולות הטובות שרשומות בתפריט של הדוכן? התשובה היא תלוי. תלוי מה יש בשייק, כמה ירקות, איזה ירקות ואם הם בכלל טריים.

טרנד השייקים התחיל בכלל בפירות. פה התשובה היא יותר ברורה: היזהרו! מדובר בפצצת קלוריות וסוכר. בשייק אחד בדרך כלל תקבלו בין 4 ל-5 פירות שונים. מדובר בכמות גדולה מאד של סוכר שמגיע לגוף בבת אחת. ומה קורה לנו במצב כזה? הסוכר העודף נאגר ברקמת השומן, בדרך כלל בדיוק איפה שאנחנו ממש לא רוצים, בבטן.

ומה לגבי שייק ירקות? לשייק ירקות באמת יש כמה יתרונות משמעותיים. ראשית, הוא מאפשר לנו לצרוך כמות גדולה של ירקות בזמן יחסית קצר בנפח קטן ועם כמות קלוריות סבירה בהחלט. שייק ירקות יכלול בדרך כלל פחות מ-100 קלוריות והוא יכול להשביע אותנו לשלוש שעות.
שנית, הירקות מספקים לנו סיבים תזונתיים. אנו צריכים את הסיבים הללו לשמירה על פעילות מעיים תקינה, תחושת שובע וגם לצורך איזון סוכר וכולסטרול. מרביתנו צורכים בממוצע כמחצית מכמות הסיבים המומלצת לנו, גם בגלל מיעוט ירקות וגם בגלל צריכה לא מספקת של דגנים מלאים.
אבל, שימו לב - את הסיבים תקבלו רק אם תשתו שייק ירקות שמכיל את הירק בשלמותו ולא תעשו מהירקות מיץ שמפריד בין הנוזל שבירק לקליפה שלו.
יתרון אחרון ובהחלט חביב של שייק הירקות הוא הערכים התזונתיים. בשייק אנחנו מקבלים את הוויטימינים והמינרלים והמיקרונוטריאנטים של הירק.

אז האם שייק ירקות מומלץ? בהחלט כן! ולמרות ששייק הירקות הוא פתרון טוב לצריכה מהירה של ירקות, לפעמים אין תחליף לסלט עשיר, טעים וצבעוני שנאכל בנחת עם פרוסת לחם טובה.

התוכן מעלה אינו בגדר המלצה רפואית, עצה או חוות דעת ואינו מהווה תחליף כזה או אחר להתייעצות מקצועית. בכל עניין רפואי או חשד לעניין רפואי יש לפנות לאנשים המוסמכים לכך, ואין להסתמך על האתר ועל המידע המצוי בו.

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס