איך שוטפים רצפה בלי להשאיר סימנים? - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

איך מנקים רצפה בלי להשאיר סימנים?

תמונה גרסת הדפסה

איך שוטפים רצפה בלי להשאיר סימנים?

איך בוחרים חומר ניקוי שמתאים לסוג הרצפה בבית שלכם? האם אפשר לשפוך מים או מותר רק מטלית סחוטה היטב? איך להתמודד עם כתמים עקשניים? המדריך המלא לספונג'ה

פעם היה ממש קל ופשוט לשטוף את הרצפה – מרימים את כל הרהיטים, שופכים מים עם נוזל שטיפה על הרצפה, מפזרים אותם, גורפים את המים עם מגב וזהו. מיטיבי לכת היו גם מעבירים סמרטוט בסוף, אבל ממש לא חייבים.

מאז שנכנסו לחיינו סוגי רצפה שונים, גם עניין השטיפה הפך למגוון יותר. אבן, פרקט, גרניט, שיש - כל רצפה והמדריך למשתמש שלה – איך לשטוף כדי שלא יישארו סימנים וכתמים שמיד גורמים לבית נקי להיראות נקי הרבה פחות? בואו נראה.

גרניט פורצלן וקרמיקה

כדי לשטוף אותן אפשר להשתמש בכל סוגי חומרי הניקוי לרצפות, אבל חשוב לשים לב שהם לא מכילים וקס, שיכול לפגוע ולהזיק לרצפה. אם נוצר כתם קשה, נסו לטפל בו נקודתית באמצעות סבון כלים או חומר ניקוי לא מדולל לרצפות. פשוט שופכים על הכתם ומשפשפים עם מטלית. אם הטיפול לא עזר ייתכן והכתם העמיק לתוך האריח ולכן כדאי לפנות למומחה. בכל מקרה, מומלץ לטפל בכתמים כמה שיותר מהר ולא לחכות למאורע מיוחד או שטיפה שגרתית.

מומלץ מאד לשטוף את הרצפות האלה עם מטליות מיקרופייבר, זה מונע את הצטברות הלכלוך במיקרו-נקבוביות על האריחים.

פרקט, למינציה ורצפת עץ

אם בחרתם באחד מסוגי הרצפה האלה, תשכחו מלשפוך מים בחופשיות. מים עלולים לחדור לחריצים ולגרום לעץ להתנפח ולרצפה להתעקם ולעלות מעל המפלס הרגיל. חוץ זה, המים מתחת לפרקט או למינציה יגרמו להצטברות חיידקים ועובש המסוכנים מאד לבריאות.

את הפרקט או את הלמינציה שוטפים עם חומרי ניקוי מיוחדים לרצפה במטלית סחוטה היטב. כמובן שכדי להיפטר מהאבק שהצטבר, חשוב לטאטא או לשאוב מראש בשואב מברשת, כי ראש קשיח עלול לגרום לשריטות. את הכתמים היבשים מנגבים עם מטלית להסרת אבק, אם מדובר בכתמים של נוזלים (יין, חלב, בירה), יש לנגב עם מטלית לחה ומיד אחרי עם מטלית יבשה. קיימות גם מטליות מיוחדות לניקוי פרקט, אבל גם מטלית מיקרופייבר עושה את העבודה מעולה. במקרה ויש לכם רצפת עץ, אסור להשתמש בחומרי ניקוי המכילים אמוניה או חומצה.

בגלל שפרקט מאד פגיע ורגיש לשריטות, מומלץ מאד להסיר נעליים כאשר הולכים עליו וכמובן לא לגרור עליו רהיטים, אלא אם הקפדתם להדביק עליהם רפידות הגנה מיוחדות.

שיש

מדובר בסוג רצפה עמיד במיוחד, אך בזמן השטיפה חשוב להקפיד על מספר כללים: אין להשתמש בחומרי ניקוי על בסיס חומצה. אם אחרי הניקיון הרצפה נראית מיושנת ודהויה, שווה להתייעץ עם מומחה ולהזמין שירותי פוליש.

מנקה שיש וגרניט פורצלן שופרסל

מרצפות מצוירות

רצפה ייחודית כל כך דורשת גם התייחסות מיוחדת. לפני שאתם שוטפים, שימו לב אם מדובר בקרמיקה מצוירת או בטון מוחלק צבוע. אם מדובר בבטון, אסור בתכלית האיסור להשתמש לשטיפה באקונומיקה וגם יש להיזהר שחומרי ניקוי חזקים כאלה לא יטפטפו על הרצפה (למשל בשירותים או חדר אמבטיה. ניתן לכסות את האריחים הצבועים בסוג של שכבת הכנה שמונעת מעבר של נוזלים בחריצים בין האריחים. את הרצפות המצוירות שוטפים במים וחומרי ניקוי רגילים לרצפה, בלי תוספת חומצה או בסיס.

עצה כללית: מתלבטים אם חומר לניקוי רצפות מתאים סוג הרצפה שיש לכם בבית? קראו היטב את המרכיבים ואת הוראות הדילול והשימוש.  

כתבות דומות

לא כדאי לפספס