טיפים לנקיון פסח - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

איך לנקות את הבית לפסח

תמונה גרסת הדפסה

לא חייבים לסבול כשמנקים את הבית לפסח

"עבדים היינו, לפסח ניקינו", לפעמים נראה שככה היה צריך להיות השיר ששרים סביב שולחן הפסח, תוך כדי שמתרגלים שוב לנשום אוויר נטול אקונומיקה. ניקיון לפסח, ה-ניקיון, לא חייב להיות מעמסה – אם מתכננים אותו נכון ומקפידים על ביצוע. חג שמח ונקי!

אנשים שבטוחים שאנחנו מזדהים עם העבדים במצרים בזמן קריאת האגדה ומניית עשר המכות, כנראה אף פעם לא ניקו לפסח. כי בואו נודה, השעבוד האמיתי זה לקרצף פאנלים, את ארונות המטבח ומאחורי האסלה. אבל גם זה לא חייב להיות כל כך דרמטי וחד משמעי – ולכן מטרת הכתבה שלפניכם היא להקל על אלה שמקפידים על ניקיון הבית לקראת החג כמה שיותר. כל מה שצריך זה ליישם את ההמלצות הבאות:

תכנון, תכנון, תכנון

כמו בכל משימת-על, הכי חשוב לחלק אותה למשימות קטנות יותר. שבו עם אקסל או מחברת ורשמו את כ-ל האזורים בבית שדורשים התייחסות. זה כולל גם את הדברים הכי קטנים, למשל, הסלסילה הזו בכניסה לבית שתמיד נערמים בה מפתחות, מטענים, כסף קטן ונעלי הבלט של הילדה. איך אתם מבצעים את התוכנית, זה תלוי רק בכם – אפשר לחלק אותה על פי חדרים ואפשר לבחור באקראי כל יום טיפול ב-2-3 משימות. ליד כל סעיף בתוכנית סמנו את תאריך הביצוע ואת שם המבצע, כי אנחנו בעד האצלת סמכויות גם לשאר בני המשפחה (ואז אפשר להוסיף לעניין גם את האלמנט של התחרות). אגב, גם את כתיבת תוכנית העבודה אפשר לעשות יחד. תלו את הרשימה במקום בולט בבית ובכל פעם כשאחת המשימות הושלמה, קחו טוש ובסיפוק גדול העבירו עליה קו או סמנו V.

סדר הפעולות

תתחילו מהדברים הגדולים – סדר בארונות, בחדר אמבטיה, בחדרי ילדים ובמזווה. זהו את "נקודות הבלגן" בבית: נקודות בהן נוטים להצטבר כל מיני חפצים שאין להם מקום קבוע, גדולים או קטנים – מתלה בגדים ושידה בכניסה לבית, שטח מסביב לכיור באמבטיה, שולחן עבודה, שידת איפור ושידה ליד המיטה בחדר שינה. באזורים האלה תצטרכו לטפל לפחות פעמיים, פעם אחת כשגרה ופעם נוספת ממש בסמוך לחג. אבל הכי טוב – פשוט מצאו לחפצים האלה מקום קבוע.

כלים וחומרים

ממשיכים לעבוד עם תוכנית העבודה מהסעיף הקודם ולפיה מכינים רשימת קניות. החל מווילון אמבטיה חדש ועד מתקן לייבוש כלים, יריעות פלסטיק צבעוניות לארונות מטבח וקופסאות אחסון ועד מלאי סמרטוטים, חומרי ניקוי, כפפות ומשקפי מגן. היום קיים מגוון רחב מאד של חומרי ניקוי – החל מרב-תכליתיים ועד מיוחדים מאד המתאימים לניקיון של אזורים ספציפיים מאד בבית. בין אם אתם חסידי אקונומיקה או חומרי ניקוי אקולוגיים, רכישה מרוכזת לפי הרשימה תעזור לכם לחסוך זמן וכסף.

נקיונות לפסח

התמדה, נחישות ותיאום ציפיות

בואו נגיד את זה ככה: הדדליין הזה של פסח הוא מאד צפוף, לכן חשוב מאד להתמיד ולהיצמד ללו"ז. בנוגע לנחישות, פשוט לעשות את הדברים שתכננתם ואם בתוכנית העבודה כתוב לזרוק או לתרום, אל תתעכבו ותפתחו נוסטלגיה דווקא עכשיו. זה לא הזמן. מצד שני, חשוב להבין – אם במשך שנה הבית היה מבולגן והניקיון לא היה בראש סדר העדיפויות, אי אפשר לצחצח את הבית מהמסד ועד הטפחות תוך חודש או אפילו חודש וחצי. אז תחליטו שאתם עושים את המקסימום ואם זה חשוב לכם, נסו לשמור על הסדר לאורך כל השנה.

אאוטסורסינג

אם אתם רוצים את הבית שלכם מסודר, אין שום בושה לפנות למקצוענים. יש אנשים שהעבודה שלהם היא לסדר את הארונות ולנקות בתים של אחרים והם עושים את זה הרבה יותר טוב וביעילות גדולה. לפני שאתם מזמינים איש מקצוע, וודאו איתו איזה חומרים צריך לספק לו, כדי שיוכל לבצע את העבודה על הצד הטוב ביותר. ואל תהיו חולי שליטה – תנו להם לבצע את העבודה. 

רוצים טיפים לניקיון של מקומות ספציפיים? קבלו:

>> טיפים לניקיון האמבטיה

>> איך לנקות את תנור האפייה?

>> איך מנקים חלונות?

כתבות דומות

לא כדאי לפספס