מה צריך לדעת לפני שקונים מזגן? - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

מה צריך לדעת לפני שקונים מזגן?

תמונה גרסת הדפסה

כל מה שצריך לדעת לפני שקונים מזגן

איזה מזגן מתאים לצרכים שלכם? מה זה BTU ומה זה COP? ומה בכלל הקשר בין המזגן למטבח? בכתבה זאת ננסה לעשות לכם סדר

תמונה של מזגן

לא מספיק שלכל בית תהיה מרפסת. רצוי מאד שבכל בית יהיה מזגן, כדי לעזור לנו להתמודד עם מזג האוויר, במיוחד בקיץ. היום, כשהמזגנים הפכו לסטנדרט, המבחר כל כך עשיר והטכנולוגיות החדשניות לא מפסיקות להפתיע, חשוב מאד לדעת כמה דברים לפני שרוכשים מזגן חדש.

סוג מזגן

תמונה של מזגן רגיל תלוי על הקיר בחדר

המזגנים מתחלקים ל-3 קבוצות עיקריות: מזגן עילי, מזגן רצפתי ומזגן מיני-מרכזי. כל אחד מהסוגים האלה מפוצל לשתי יחידות – יחידת המדחס והמעבה ויחידת המאייד. יחידת המדחס במזגן עילי או רצפתי זה אותו חלק שתולים מחוץ לחלון של הבית בדרך כלל.

במזגן מיני מרכזי המדחס והמאייד נמצאים מחוץ לבית והאוויר מגיע לחללים בתעלות מיוחדות ויוצא דרך פתחי אוורור.

תמונה של פתח אוורור של מזגן מיני מרכזי

מזגן רצפתי – מזגן מהסוג ה"ישן", כמעט ולא נמכר היום לשוק הפרטי. התקנתו מסורבלת ולרוב סוג כזה של מזגנים מתאים יותר לשוק המוסדי.

מזגן עילי – הנפוץ והאהוב ביותר, ניתן להתקין אותו כמעט בכל מקום ובכל חדר. מזגן עילי מגיע בכל מיני צבעים ועיצובים מה שמאפשר להתאים אותו לשאר הבית. בדרך כלל מזגן עילי מיועד לקירור וחימום של חללים קטנים ובינוניים.

מה עושים במקרה שיש צורך במזגן במספר חדרים בבית? כאן תוכלו לבחור בין מזגן מיני מרכזי למזגן עילי מולטי או רב-מאייד. השיקול הוא פשוט – נסו להבין האם הצורך שלכם הוא לקרר בו זמנית את כל הבית או שהשימוש בחדרים שונים מתקיים בזמנים שונים.

במידה ואתם מעוניינים במזגן בכל הבית, כדאי ללכת על מזגן מיני מרכזי, אך חשוב לזכור כי התקנתו מורכבת ודורשת לעתים גם הנמכת תקרה. מזגן מיני-מרכזי נחשב לשקט מאד ולא מאפשר ויסות של טמפרטורה. ישנם פתרונות חלקיים כמו התקנת תוספים שונים, אך זה רק מסבך את העסק, אם כי בדגמים מתקדמים יש אפשרות לקבוע טמפרטורה עצמאית לכל חדר.

במידה ובני הבית נמצאים בחדרים שונים בשעות שונות, ובכל אחד מהחדרים האלה יש מקום להתקנה של יחידת קירור/חימום נפרדת, מומלץ לשקול לבחור דווקא ברב-מאייד. ההתקנה שלו פשוטה הרבה יותר והשליטה ביחידות הפנים נוחה יותר. אז נכון, אולי מחיר הרכישה של אחד הדגמים החדשים הוא קצת גבוה, אבל לטווח ארוך הם יחסכו לכם חשמל.

אם אתם עדיין מתלבטים – השיקול המכריע שלכם צריך להיות שיקול התקציב הזמין.

תפוקת מזגן (BTU)

כלומר עוצמת הקירור או החימום שלו. זהו הנתון הקובע בבחירת המזגן (ולא הספק או כוח סוס, כי הנתון הזה שונה בין חברה לחברה). אם התפוקה של המזגן שלכם נמוכה מדי, תצטרכו להפעיל אותו בלי הפסקה ועדיין לא ליהנות מחדרים ממוזגים לטעמכם. מזגן עם תפוקה גדולה מדי, לעומת זאת, יקרר מצוין, אך בו בזמן יבזבז לא מעט אנרגיה. כמו כן, אם מפעילים ומכבים את המזגן לעתים קרובות, זה עלול לגרום לתקלות.

כדי להחליט איזו תפוקת מזגן כדאי לכם לבחור, יש להתחשב במספר גורמים: לחלל גדול יותר צריך מזגן עם תפוקה גדולה יותר. אם הדירה נמצאת בקומה אחרונה של בניין, גם אז תצטרכו תפוקה גדולה יותר. גודל התפוקה תלוי גם במיקום הדירה בבניין, מספר הקירות החיצוניים, מספר וכיוון חלונות, כמה הדירה חשופה לשמש ישירה ועוד. שיקול מעניין שלא תמיד לוקחים בחשבון – כמה נפשות יש בבית? האם המטבח פעיל מאד ולכן פולט חום?

כלל אצבע: ככל שיש יותר גורמים סביבתיים חיצוניים – חשוב שתפוקת המזגן תהיה גבוהה יותר.

ובכל זאת, יש נוסחה כללית לתפוקת המזגן לפי גודל החלל:תמונה של תפוקת המזגן לפי גודל חלל

נוחות התפעול

מעבר לשלט הרחוק שיש לכל מזגן, מזגנים מסוימים מאפשרים שליטה גם דרך אפליקציה בטלפון נייד. ישנם מזגנים שמופעלים גם על טיימר – החל מהכי פשוט שמפסיק את פעולת המזגן אחרי פרק זמן שנקבע, דרך טיימר מתקדם שמאפשר כיבוי והפעלה עתידיים וטיימר משוכלל שיכול להתמודד עם מחזורי הפעלה וכיבוי קבועים (ויכול להתאים, למשל, לשומרי שבת). כמו כן, בחלק מהמזגנים קיימת אפשרות לכוון את התריסים באופן אוטומטי.

צריכת האנרגיה

אחד הקריטריונים החשובים בבחירת המזגן – חסכון האנרגיה. על כל מזגן מופיעה תווית שמעידה על יעילות צריכת החשמל שלו. הדירוג הוא מ-A עד G, כש-A הוא החסכוני ביותר. על התווית מופיע גם נתון נוסף – COP (מקדם יעילות), המגדיר את היחס בין תפוקת המזגן לצריכת החשמל. ככל שהוא גבוה יותר, כך המזגן שלכם חסכוני יותר.

 

כתבות דומות

לא כדאי לפספס