איך לבחור קולט אדים? כל מה שצריך לדעת לפני שקונים קולט אדים - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

כל מה שצריך לדעת לפני שקונים קולט אדים

תמונה גרסת הדפסה

כל מה שצריך לדעת לפני שקונים קולט אדים

קולט אדים מאוורר לנו את המטבח ושומר עלינו מריחות לא נעימים. כיצד לבחור קולט אדים שיתאים למטבח שלכם, מה חשוב לקחת בחשבון ועל מה אסור להתפשר? כל התשובות – בכתבה הבאה

 

איזה קולט אדים לקנות

כולנו מסכימים שאין על ריחות הבישול הביתי. מצד שני זה תמיד מגיע עם תופעות לוואי מעצבנות – אדי שמן ולחות. וגם, כשכל הריחות מתערבבים יחד זה כבר הופך להיות מעיק ממש. זאת הסיבה שהמציאו קולט אדים.

הפונקציה העיקרית של קולט אדים במטבח היא האוורור. מעבר לכך, יש מגוון רחב של דגמים מבחינת הנראות והאפקטיביות שלהם, ולכן, בין אם מדובר בבית קיים או בבית חדש, הנה כמה דברים שחשוב מאד שתדעו לפני שאתם רוכשים קולט אדים.

התאמה עיצובית

חשוב להחליט בנושא לפני בחינת כל קריטריון אחר, כי זה יעזור לכם לצמצם את הבחירה. בין אם הכיריים במטבח שלכם מותקנות במרכז, בצד או ליד החלון, לקולט אדים יש חשיבות עיצובית מרכזית – מדובר במכשיר שרואים מיד ולכן לפני הכל בואו נכיר צורות שונות של קולטי אדים. הסוגים הפופולריים ביותר הם צורת נברשת או צורת אהיל שמותקנים מעל הכיריים. אם הכיריים שלכם מול החלון ואתם לא רוצים לפגוע בנוף, יש אפשרות לבחור קולט אדים "מעלית", שמותקן מאחורי הכיריים על משטח השיש או הנירוסטה.

בדרך כלל קולטי אדים מיוצרים מנירוסטה או נירוסטה משולבת זכוכית. גם הצבע של הקולט יכול להיות שונה מדגם לדגם – לבן, שחור, שמנת, אפור או נחושת - וזה כבר תלוי בשאר הגוונים במטבח שלכם.

עוצמת השאיבה

יכולת היניקה של קולט אדים נמדדת במטרים מעוקבים לשעה (מק"ש). ככל שעוצמת השאיבה גבוהה יותר, כך יותר אוויר יסונן מריחות ואדים והמטבח שלנו יהיה נקי ומאוורר יותר.

איך אפשר לדעת מהי עוצמת השאיבה הרצויה? זה תלוי אם אתם מבשלים על גז או על אינדוקציה. בדרך כלל כיריים של גז דורשות יותר עוצמת שאיבה מכיריים של אינדוקציה, מאחר שבמבערי הגז נפלט יותר פחמן חד חמצני, תוצר לווי של שריפה, שידוע בתור כמזהם אוויר מאד נפוץ.

מספרים מומלצים: אינדוקציה – עוצמת השאיבה 450 עד 850 מק"ש; גז – 550 עד 1,220 מק"ש.

תמונה של עוצמת השאיבה המומלצת לקולט אדים

עוצמת הרעש

כמה פעמים שמעתם תירוצים שלא כדאי לקנות קולט אדים כי הוא רועש? אז נכון, קולטי אדים ישנים, כבודם במקומם מונח, בהחלט היו רועשים מאד, אך הדגמים החדשים יודעים היטב את העבודה שלהם גם בלי להכריז על כך לכל העולם.

את עוצמת הרעש של קולט אדים מודדים בדציבלים (db). יצרנים רבים מפרסמים את הנתונים האלה בצורה גלויה על המוצר, אבל אם לא מצאתם, זכרו שבדרך כלל בעוצמה מקסימלית (בזמן בישולים אינטנסיביים) קולט אדים עושה רעש של מקרר ממוצע פועל. אם המטבח שלכם לא פעיל 24/7, יש להניח שגם הרעש לא יהיה טורדני.

הקפידו לבחור קולט אדים יציב שמוצמד היטב לקיר, כדי שיהיו כמה שפחות רעידות (ורעש, כמובן) בזמן שימוש. שימו לב ממה עשוי הפילטר של קולט האדים – סוגים מסוימים, במיוחד כאלה שלא מוצמדים בצורה יציבה לקולט, יכולים להרעיש יחסית חזק. חוץ מזה, נסו לבחור קלט אדים עם פילטר איכותי – נירוסטה, אלומיניום או סנני פחם. ואל תשכחו לבדוק כל כמה זמן צריך להחליף את הפילטר.

ואם עדיין יש חשש מרעש?

קולט אדים כבר מזמן הפך ממותרות להכרח (חוץ מזה, הידעתם שקולט אדים שממוקם קרוב לסלון גם שומר על הפילטרים של המזגן שלכם ובעצם חוסך לכם חשמל וכסף לתיקונים?) ולכן אם הרעש שלו מפריע לכם, בדקו אפשרות להוציא את מנוע היניקה החוצה. פתרון זה מצריך הזמנת איש מקצוע, עבודת תכנות והעברת צנרת מתאימה להובלת אוויר מפתח היניקה ועד לפתח היציאה של האוויר אחרי סינון. לרוב קולטי האדים היוקרתיים יש אפשרות של הוצאת המנוע. כמו כן, כדאי להתמקד בחיפוש הדגמים עם מנוע יניקה נפרד או חיצוני. זה גם יקל עליכם מבחינה עיצובית ויפתח בפניכם מגוון אפשרויות נוספות להתקנה.

גובה ההרכבה

המרחק בין הפילטר הראשון בגוף קולט האדים למשטח הכיריים חייב להיות בין 55-80 ס"מ, לפי ההמלצה הסטנדרטית. אבל, ככל שאתם גבוהים יותר, אל תסתמכו על הנתון הזה, אלא בחרו את גובה ההתקנה שיהיה נוח עבורכם, כי בסופו של דבר – מדובר במטבח שלכם, אתם משתמשים בו ואף המלצה לא תהיה מדויקת אם לא התחשבתם בנתונים אישיים.

מצד שני, זכרו, שככל שקולט האדים מותקן בגובה רב יותר, כך יכולת הפעולה שלו נפגעת. רעיון מעולה – להתייעץ עם המתקין.

פתח יניקה

חייבת להיות התאמה בין רוחב הכיריים לרוחב פתח היניקה של קולט האדים. ההיגיון ברור – ככה יותר אדים וריחות יישאבו פנימה והאוויר במטבח יהיה נקי יותר. לכן לפני היציאה לחנות (או הרכישה אונליין), אל תשכחו למדוד את הכיריים שלכם לרוחב ולאורך.

לסיכום, לפני בחירת קולט האדים למטבח שלכם, מומלץ מאד לעשות שיעורי בית יסודיים, בעיקר במדידות וקבלת החלטות עיצוביות. כי עם שאר הפרמטרים הרבה יותר קל להתמודד.

 

כתבות דומות

לא כדאי לפספס