כל מה שחשוב לדעת על תאורה ביתית - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

כל מה שחשוב לדעת על תאורה ביתית

תמונה גרסת הדפסה

כל מה שחשוב לדעת על תאורה ביתית

לא יאמן כמה חשיבות יש לבחירה נכונה של גופי תאורה ונורות בתכנון ועיצוב חללי מגורים. וכמובן שיש הבדלים בין מטבח, סלון, חדר שינה או חדר הילדים. כך תאירו את הבית שלכם בחמישה צעדים פשוטים

הידעתם שהתאורה הביתית קובעת האם הבית שלכם ייראה מזמין וחמים או קר ומנוכר? הרבה מאד דברים תלויים בתאורה נכונה. בימי החורף הקצרים היא תגרום לנו להישאר ערניים ולשמור על מצב רוח טוב בשעות הערב וגם לקום ביתר קלות בשעות הבוקר. התאורה הביתית משפיעה עלינו הרבה יותר ממה שאנחנו יודעים ולכן חשוב מאד לדעת להתאים אותה לשגרת היום-יום שלנו.

תחשבו כמו אחראי תפאורה בתיאטרון

כשאנחנו מדברים על התאורה בבית, אנחנו לא שמים לעצמנו למטרה להאיר כל חפץ וחלל בבית, אלא ליצור הילה סביב הנקודות האסטרטגיות בחלל. למשל, אף אחד לא רוצה אור חזק מעל הכיור בחדר אמבטיה, במיוחד בשעות הבוקר. אם אין לכם אפשרות לשלוט על מיקום גוף התאורה (למשל בדירה שכורה), נסו לשחק עם סוגי הנורה, יש נורות שמספקות אור "קר" עם הילה כחלחלה וכאלה שמספקות אור "חם", עם הילה צהבהבה. כמובן גם עוצמת הנורה חשובה, כדי שהסלון או חדר השינה שלכם לא יהיו שטופי אור כחדר ניתוח בבית חולים.

תאורה שתתאים למטרה

לכל אחד מאיתנו יש פינות אהובות יותר בבית. למשל, אם אנחנו אוהבים לשבת על הספה בסלון או בכורסה עמוקה ולקרוא ספר, כדאי לדאוג לגוף תאורה שיהיה צמוד לשם, עם אור חמים ונעים שישמור על העיניים מלהתעייף. מצד שני בפינת העבודה אנחנו נצטרך אור ממוקד יותר, שישרה עלינו אווירה רשמית, אך בו בזמן לא מלחיצה. פחות אורות ניאון, יותר מנורות שולחן שאפשר לכוונן לפי הצורך.

מה עם חדר השינה? כמובן שנעדיף תאורה רכה שאפשר לכוון את העוצמה שלה. בנוסף לתאורת תקרה כדאי להשקיע במנורות לילה. חדר ארונות? תאורה מחמיאה אך בו בזמן מספיק חזקה שלא תבלבל אתכם בזמן שאתם מתאימים בין מספר פרטי לבוש. מטבח? המקום הכי כיפי ומנחם בבית, כשכל המשפחה מתאספת סביב שולחן האוכל ולכן כדאי שהתאורה תשלים את ריחות הבישולים ואת הצבעוניות של המנות. מומלץ גם כאן ללכת על האור החמים.

וחדר ילדים זה סיפור אחר לגמרי. אם מדובר בחדר בו ישן תינוק, כדאי שיהיו כאן כמה עוצמות תאורה שונות, למקרה שצריך להשאיר אור קטן דלוק לאורך כל הלילה או מנורה קטנה ליד שידת ההחתלה בנוסף למנורה על התקרה או על הקיר.

החיסכון בחשמל

כמובן, בנוסף לטיפ החשוב של להקפיד לכבות את האור בחדרים כשאף אחד לא נמצא בהם וכשיוצאים מהבית, אפשר להגיע לחסכון משמעותי על ידי שימוש בנורות יעילות. למשל, נורות הלוגן, תאורת לד (LED) או נורות פלואורסנט קטנות (CFL).

הוראות בטיחות

לפני שאתם מתחילים לטפל בתאורה, בדקו את רשת החשמל הביתית – האם מדובר בזרם יציב או כזה שגורם לנפילות ועליות מתח פתאומיות, שעלולות לא רק לגרום לנורות להישרף או להתפוצץ, אלא גם להזיק לשאר מוצרי החשמל בבית.

כתבות דומות

לא כדאי לפספס