טיפים לכביסה מושלמת וריחנית - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

טיפים לכביסה מושלמת וריחנית

תמונה גרסת הדפסה

טיפים לכביסה מושלמת וריחנית

איך בוחרים מכונת כביסה? ואחרי שבחרנו, במה להשתמש - אבקת כביסה או ג'ל? למיין או פשוט למלא מכונה עם כל מה שבא ליד? מייבש או חבל? ומה עם סוגיית הגרביים? כל הצעדים בדרך לכביסה חלומית

תמונה של גבר מכניס כביסה למכונה

איך בוחרים מכונת כביסה?

לפני הרכישה עשו חושבים: כמה מקום פנוי יש לכם עבור המכונה? האם אתם הולכים להציב עליה מייבש? מהי תדירות השימוש בה וכמובן – איזו כביסה אתם הולכים לכבס בה.

בדרך כלל מכונות כביסה עם פתח עליון הן צרות יותר ותופסות פחות מקום. מצד שני אי אפשר להציב עליהן את המייבש ולכן אם אתם רגילים לייבש את הכביסה שלכם לא על החבל, ייתכן והחיסכון במקום יהפוך דווקא לבזבוז. כמו כן, אפשר בהחלט גם לרכוש מייבש עם פתח עליון, להציב ליד, מה שיהפוך את מלאכת הכביסה והייבוש לנוחה מאד, בלי צורך להתכופף, לסחוב ולהרים דברים.

שאלה בהפתעה – כמה שכחנים אתם? כמה פעמים קרה שגיליתם שגרב אחד סורר נפל על הרצפה בדרך למכונה וכבר הפעלתם אותה? אם מכונת הכביסה שלכם עם פתח עליון, אפשר להוסיף פריטים באמצע עבודתה. אם הפתח הוא צדי זו כבר בעיה, צריך לעצור את המכונה, להמתין מספר דקות עד שירד מפלס המים, ורק אז לפתוח את הדלת.

מכונות כביסה מגיעות בגדלים שונים. בדרך כלל הקיבולת של המכונה נעה בין 5 ל-10 ק"ג. המכונות עם הקיבולת הגדולה מגיעות עם פתח קדמי ואילו למכונות עם פתח עליון יש קיבולת קטנה יותר.

מה אתם מכבסים בדרך כלל? תשובה לשאלה זו תקבע את כמות ומגוון תוכניות הכביסה שיש למכונה שלכם – האם חשובות לכם תכניות לכביסה עדינה או תוכנית למניעת קמטים או דווקא התוכנית המהירה היא זו שתהיה הפופולרית ביותר אצלכם? ככל שהמכונה משוכללת יותר, כך קיימות בה יותר תוכניות כביסה שונות. אבל הגורם המכריע באמת היא מהירות הסחיטה. מהירות הסחיטה נמדדת בסיבובים לדקה (סל"ד) וככל שהמספר הזה גבוה יותר, כך הסחיטה מהירה ויעילה יותר. מהירויות הסחיטה יכולות לנוע בין 600 ל-1,500 סל"ד ואם לאחר הכביסה והייבוש במכונה הבגדים עוברים למייבש, ככל שמהירות הסחיטה יעילה יותר, כך צריכת האנרגיה הנוספת של המייבשת תהיה נמוכה יותר (עד 40%!).

הפרד ומשול

דאגו להפריד בין הכביסה הכהה, הכביסה הבהירה והכביסה הלבנה. אפשר לארגן סל נפרד לכל סוג של כביסה. שימו לב – כחול, אדום וירוק לא מכבסים עם צהוב, אפור, ורוד או תכלת. למה? קודם כל, זה יאפשר לכם לכבס את הבגדים הבהירים בטמפרטורה גבוהה יותר (40 מעלות) מה שיקל על הורדת הכתמים. שנית, זה יעזור לצבע לא לדהות.

עבור מצעים ומגבות הקפידו על אותה הפרדה – וכבסו אותם בנוסף לבגדים באותם גוונים (כהים/בהירים/לבנים). את הבגדים העדינים כבסו בנפרד – כגון סוודרים, סריגים דקים או חולצות. אם תערבבו אותם עם ג'ינסים וטרנינגים, אפילו באותם צבעים, זה עלול להרוס או לקרוע אותם. אם מדובר בפריטים יקרי ערך – כבסו אותם ביד (לפני זה אפשר להשרות אותם באבקת כביסה ומים) או פשוט העבירו את האחריות לניקוי יבש, הם בטח יידעו איך להתמודד.

מה אומרים כל הסימנים על פתקית הבגד?תמונה של מה אומרים הסימנים על פתקית הבגד

מתחילים בעבודה

שבו או עמדו מול פתח מכונת הכביסה. העבירו לתוכה פריט-פריט, אבל לא לפני שתבדקו מה נשאר בכיסים (שטרות כסף אפשר לכבס בלי בעיה. לשכוח טישו בכיס, לעומת זאת, פחות מומלץ) ותשפריצו עליו קצת מסיר כתמים. דאגו להשפריץ על האזורים האסטרטגיים – למשל, צווארון או שרוולים של החולצה, או החלק הקדמי של חולצת טישרט של פעוט. אם הכתם על בגד לבן, אפשר לנסות להוריד אותו עם אקונומיקה, רק לא לשפשף יותר מדי. ואל תדחסו יותר מדי בגדים לתוך המכונה – לא רק שזה לא ינקה אותם טוב, אלא גם יכול להרוס את המכונה. 

חנכו את בני הבית לזרוק גרביים לכביסה תמיד יחד. כך, גם אם הם ילכו לאיבוד, זה יהיה רק בדרך בין המכונה לחבל או למייבש. בסיום הכביסה תמיד בדקו מאחורי הגומי של הדלת – לפעמים גרביים בודדים מתחבאים שם. בנוסף הניחו סלסילה מיוחדת לגרביים אבודים על המכונה או ליד החבל. חוץ מזה אפשר לאחסן את כל הגרביים ב"שקית כביסה" כמו שהיתה בקיבוצים. שקית רשת מיוחדת שעוזרת לשמור עליהם יחד.

אבקת כביסה או ג'ל?

אתם תחליטו. אומרים שג'ל מכבס טוב יותר, אך מצד שני, האבקה משתלטת יותר טוב על הצבעים הבהירים. בגדול אפשר גם וגם. הקפידו להשתמש בתאים המיועדים לאבקה/ג'ל/מרכך, זה חשוב מבחינת סדר הכביסה. טבליות כביסה מניחים בדרך כלל ישירות בתא הכביסה, מתחת לבגדים.

כיבסנו. עכשיו תולים?

אל תשאירו כביסה רטובה במכונה סגורה – פתחו את דלת המכונה מיד והשתדלו לפרוק את הכביסה לכל היותר שעה אחרי. אחרת עלול להתפתח עובש והוא, כידוע, לא תורם לריחות נעימים. האם להשתמש במייבש? החלטה שלכם – ידוע שמייבש מכווץ את הבגדים לעתים קרובות, אבל אם החלטתם להשתמש במייבש (נגיד במקרה והייתם זקוקים לבגדים בדחיפות), הוציאו אותם מיד בסיום הפעולה ובדקו שהם יבשים מספיק, כדי שלא יתפתח ריח לא נעים. מצד שני, אם בא לכם שהמגבות שלכם יהיו רכות במיוחד, דווקא אותן יש להכניס למייבש, בחום של 75 מעלות.

תליתם כביסה על החבל? השתמשו בספריי כביסה והתיזו קצת ממנו על הבגדים התלויים – הריח נדבק ונשמר גם בהמשך.

הבגדים על החבל התייבשו – אל תורידו אותם לגיגית (או לאחת הכורסאות בסלון...). הקדישו למשימה עוד שבריר שנייה וקפלו את הבגדים ישר לארון, כי בגיגית הם עלולים להתקמט.

ובכן, נשמע שצריך להשקיע קצת כדי לקבל כביסה מושלמת. מצד שני זה ממש קצת בהשוואה לתוצאה הנפלאה והריחנית שתקבלו!

 

כתבות דומות

לא כדאי לפספס