דברים שלא ידעתם על המקרר שלכם - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

דברים שלא ידעתם על המקרר שלכם

תמונה גרסת הדפסה

דברים שלא ידעתם על המקרר שלכם

למקרר שלנו יש כל כך הרבה תפקידים – הוא שומר על טריות האוכל שלנו, לעתים משמש מוקד עלייה לרגל (כשרעבים ולא יודעים מה בא לנו), גם חתולים מאד אוהבים לשבת עליו. אבל מה אנחנו יודעים על מכשיר החשמל החשוב הזה? ניסינו לתת תשובות לשאלות המסקרנות ביותר

תמונה של מקרר פתוח

איך עובד המקרר?

פעולת המקרר דומה מאד לפעולה של מזגן. האוויר החם יוצא החוצה והמאוורר הפנימי מפזר את האוויר הקר. בטח תשאלו – אז למה במקרר קר יותר? פשוט מאד, במקרר האוויר הקר מתפזר בחלל קטן ואטום ולא בחדר שלם. לכן הקפידו לסגור את המקרר היטב ובמידה והגומי של הדלת התרופף וכבר לא הרמטי – יש להחליף אותו בהקדם האפשרי. אגב, מקרר ריק צורך יותר חשמל ממקרר מלא, כי יש בו יותר אוויר שצריך לקרר.

איך נכון לתפעל מקרר?

אין להעמיד מקרר קרוב לחלון או תחת קרינת שמש ישירה, כדי למנוע חימום יתר. מאותה סיבה אין להעמיד אותו סמוך לתנור או למיקרוגל או כל מכשיר חשמל אחר שפולט חום. מומלץ מאד לא להניח שום דבר על המקרר, עם זאת, אין בעיה שיהיה מעליו מדף, כל עוד יש מרווח ביניהם. יש לחבר מקרר לשקע ישירות ולא דרך מפצל עם מכשירי חשמל נוספים, כי זה יכול לגרום לקצר. חשוב להעמיד מקרר על משטח ישר, ואם המקרר טולטל או הושכב, למשל במהלך מעבר דירה, יש לחכות לפחות שעה לפני שמפעילים אותו. זה, אגב, משהו ששייך למקררים ישנים, שבהם המנוע היה צף בתוך שמן, ובלי השמן הזה, שעלה למעלה במהלך ההובלה, היתה סכנה לשריפת המנוע. כאמור, מנועי המקררים היום כבר לא עובדים ככה, אבל אם יש לכם ספק מוטב להיות זהירים מאשר להצטער אחר כך.

בכל מקרר יש תרמוסטט – מד שמווסת את הטמפרטורה. בחורף אפשר להעלות את הטמפרטורה הרצויה בכמה מעלות, זה יחסוך לכם חשמל. אל תעמידו מקרר צמוד מדי לקיר – הוא חייב אוורור. בדרך כלל הוראות המרחק האופטימלי מופיעות בספר הדרכה או באתר היצרן.

למה המקרר שלי מרעיש?

מקררים ישנים מתחילים להרעיש עם הזמן, אבל לא כל הרעשים אמורים להדאיג אותנו. אם המקרר החדש שלכם מרעיש, לפעמים אלה הכלים שנמצאים בפנים שרגישים לפעולת המאוורר. לפעמים המקרר מתחיל להרעיש אחרי שהזזנו אותו (למשל במהלך ניקיון המטבח) והוא עומד עקום. אם זה המצב, אפשר להניח מתחת לפינה הלא יציבה חתיכת קרטון. אם הרעש חזק מדי מהרגיל, מומלץ לבדוק אם יש משהו שמפריע לתנועת הכנפיים של המאווררים – קרח, לכלוך או שאריות המזון. אותו דבר אם המאוורר משמיע תקתוקים. ואם המקרר שלכם מזמזם ארוכות, זו כבר סיבה לדאגה – ייתכן שהמנוע שלו פגום.

איפה מאחסנים כל דבר?

ביצים - כמעט בכל דלת מקרר יש מדף עם תבנית ביצים מובנית. העניין הוא שאת הביצים מומלץ לשמור דווקא בתוך המקרר, במדף האמצעי, שם הטמפרטורה הכי עקבית ולא משתנה עם כל פתיחה של הדלת. כמו כן, מומלץ לשמור את הביצים באריזה המקורית שלהם, הקרטון מונע מהריחות החזקים של מוצרים אחרים במקרר לחדור מתחת לקליפה הדקה של הביצה ולפגוע בטעמה.

חלב - וכן יוגורט, גבינות ושמנת יאריכו חיים אם תשמרו אותם במדף הכי נמוך בחלק הפנימי ביותר, צמוד לקיר האחורי – שם הטמפרטורה הנמוכה ביותר - ולא במדפים העליונים כפי שרואים בסרטים, סדרות ופרסומות למיניהן.

ירקות - יחזיקו מעמד בסביבה לחה וקרה. אם במקרר שלכם יש מדף עם סימון לחות גבוה, לכו על זה. כמו כן, מומלץ להשאיר את הירקות בשקית המקורית שלהם או בשקית ניילון נקייה, אך לא אטומה. פירות, לעומת זאת, לא אוהבים לחות. כמו כן, יש לשטוף ירקות ופירות ממש לפני השימוש ולא לפני ההכנסה למקרר, אחרת יש סכנה להיווצרות של עובש.

בשר ודגים – במדף התחתון, שם גם מומלץ להפשיר אותם (אל תתפתו לחסוך את הזמן ולהפשיר מוצרי בשר ודגים על השיש, זה עלול לעלות לכם בקלקול קיבה, אנחנו במדינה חמה. מוצרי בשר ודגים, כמו נקניקים, נקניקיות ודגים מעושנים או מלוחים יש לשמור או במגירה הקרה ביותר או במדף התחתון.

חמאה וגבינות צהובות - לא חייבות טמפרטורה קרה ודווקא אותם בהחלט אפשר לאחסן במדף העליון או בדלת המקרר. אל תשאירו גבינות פתוחות ללא אריזה, זה יגרום להן לספוג ריחות של מאכלים אחרים ולהתייבש.

האם חייבים לשמור תרופות במקרר?

לא, אלא אם מצוין כך במיוחד. סוגי תרופות מסוימים יכולים להתקלקל בעקבות אחסון לקוי בקור.

וסוללות?

גם לא. אלא אם כן מדובר בסוללות נטענות, שאותן יש לשמור בפריזר. בכל מקרה, הסוללה תעבוד פחות טוב כשהיא קרה, אז אם הוצאתם סוללה מהמקרר, תנו לה להתחמם לטמפרטורת החדר לפני שתכניסו אותה למכשיר כלשהו.

מתי כדאי להחליף מקרר?

ברגע שיכולת הבידוד שלו נפגעת. בדרך כלל אז המקרר מפסיק לקרר. אם בדקתם שגומיית הדלת תקינה ולא רופפת, ואחרי פרק זמן ארוך שהמקרר עמד סגור הוא עדיין לא מספיק קר בפנים, הגיע הזמן לחפש מקרר חדש, במיוחד אם מדובר במקרר שליווה אתכם שנים.

 

לא כדאי לפספס