איך לחמם את הבית בחורף? - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

איך לחמם את הבית בחורף?

תמונה גרסת הדפסה

איך לחמם את הבית בחורף?

גם אם כרגע זה נראה רחוק, בסוף החורף יגיע. ויהיה קר. אז איזה אמצעי חימום קיימים ומה הכי מתאים לכם? קבלו מדריך שיעשה לכם חם בלב

בשביל מדינה בה הקיץ נמשך 8 חודשים בשנה, בישראל יש ביקוש מטורף לחלוטין למפזרי חום, רדיאטורים וכו'. אף אחד לא אוהב כשהבית שלו קר, לעתים אפילו קר יותר ממזג האוויר בחוץ, ולכן ככל שנהיה צונן יותר בחוץ, אנשים מתחילים לחפש איך להתחמם.

כמובן שאפשר פשוט להפעיל מזגן בבית, זאת גם האופציה הכי זולה, אבל מזגן מייבש את האוויר, שגם ככה נוטה להיות יבש בחורף, ולפעמים אנחנו מחפשים רק אפשרות חימום נקודתית, למשל בחדר שינה או חדר אמבטיה. בחירת מחמם אופטימלי תלויה בלא מעט גורמים: החלל שצריך לחמם; מספר השעות ביום שבהן אמצעי החימום אמור לפעול – למשל, בחדר של התינוק שרק נולד או בדירת רווקים שרוב היום עומדת ריקה, אבל הגורם הכי חשוב שיש לקחת בחשבון הוא החיסכון בחשמל. אז איך יודעים איזה אמצעי חימום אתם צריכים?

מפזרי חום

עיקרון הפעולה של מפזר חום היא לחמם את האוויר ולפלוט אותו לחלל. בדרך כלל אפשר להתחמם ככה די מהר, אבל בחלל קטן מאד, למשל מתחת לשולחן במשרד או בחדר עבודה. מפזרי חום לרוב פחות בטיחותיים ולכן אסור להשאיר אותם דולקים ללא השגחה. בשנים האחרונות רוב מפזרי החום מצוידים בטיימר ומווסת חום עם מנגנון כיבוי אוטומטי במקרה והם נופלים או מתהפכים. לרוב מפזרי חום צורכים גם לא מעט חשמל יחסית לתפוקה שלהם וגם מרעישים.

תנורי קוורץ או הלוגן

סוג כזה של תנורי חימום הוא יותר עוצמתי. הם מגיעים עם מווסת חום, טיימר וכמובן מנגנון כיבוי אוטומטי במקרה של נפילה. תנורים כאלה הרבה יותר חסכוניים בחשמל, בטיחותיים יותר והחום שלהם נעים, אחיד ולא מייבש או שורף. מצד שני, הם מתאימים לרוב לחימום של חדרים קטנים יחסית, בגלל החימום האיטי. אפשר להשתמש בהם, למשל, לחימום החדר לפני השינה או בבוקר, כדי שההשכמה תהיה כיפית יותר.

רדיאטורים

כולנו מכירים ואוהבים אותם. הם נראים קצת גדולים ומסורבלים, יש להם צלעות מתחת שמלאות בנוזל שמתחמם ומפיץ חום לחלל, אך המכשיר עצמו נשאר יחסית בטוח למגע (ואל דאגה, עדיין אפשר לייבש עליו את הגרביים, רק תדאגו לא לחסום את פתחי האוורור). רדיאטורים בטוחים מאד, פיזור החום שלהם אחיד והם מצליחים להגיע לטמפרטורות יציבות בחלל שאותו הם מחממים. רדיאטורים מעולים לחימום של חדרי ילדים, למשל, או מקומות בהם יש צורך בחימום לאורך זמן.

מקרני חום

הם דומים למאוורר עומד או אפילו למאוורר תלייה, יש להם וסת חום ומנגנון בטיחות שמפסיק את הפעולה במקרה של נפילה. מדובר בשילוב של גוף חימום ורפלקטור (מחזיר חום), שנותן מקור חום גבוה וממוקד. מקרני חום מתחממים מהר יחסית, אבל קשה מאד לחמם איתם חדר שלם. כמו כן הם פחות בטיחותיים לסביבה עם ילדים או בעלי חיים, בגלל אופן הפעולה שלהם.

תנורי ספירלה

פעם הם היו אמצעי החימום הנפוץ ביותר, אבל היום כבר כמעט לא קונים אותם, ובצדק. נכון שהם מתחממים מהר ומפיצים חום נעים, אבל הם לא בטיחותיים בגלל הסכנה להתלקחות. הם גם לא חסכוניים בחשמל ואין להם תרמוסטט.

עוד כמה מילים על שימוש בטיחותי וחסכוני

ככל שהחלל שאותו אנו רוצים לחמם יהיה "אטום" יותר, כך זה יהפוך את פעולת המכשירים ליעילה יותר ולשמירה על טמפרטורה יציבה לאורך זמן. אם החום "בורח", רוב הסיכויים שאתם גם מבזבזים חשמל יקר לשווא. עם זאת, ההמלצה היא בכל זאת להשאיר חלון מעט פתוח גם בחורף, כדי שיכנס קצת אוויר, במיוחד אם מדובר בחדר של תינוק. חימום יתר גם הוא לא מומלץ. לפני הפעלת המכשיר חשוב מאד לקרוא בקפידה את הוראות הבטיחות ולהיצמד אליהן. אין להשתמש במכשירים לא למטרה ישירה שלהם (וממילא הימים שבהם הכנו טוסטים על תנורי ספירלה חלפו ואינם). שיהיה חורף נעים וכיפי!

 

 

כתבות דומות

לא כדאי לפספס