כך תסדרו את חדר הילדים ותשמרו עליו מסודר - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

כך תסדרו את חדר הילדים ותשמרו עליו מסודר

תמונה גרסת הדפסה

תתפלאו, גם חדר הילדים, זה עם הפוטנציאל הגדול ביותר בבית לבלגן אינסופי, יכול להפוך למוזיאון ילדות מאורגן היטב, אם רק יודעים לרהט אותו נכון ולהשתמש בכמה טיפים וטריקים טובים

תמונה של חדר ילדים מסודר עם כוננית כוורת

 

רוב ההורים הצעירים יגדירו את חדרי ילדיהם כבלגן בלתי מאורגן, ודי בצדק - ערבוביה של ספרים, צעצועים בשלל גדלים, בגדים שגרים על הרצפה, חלקי פאזלים ומיטות סתורות. זה לא במקרה, מרבית הילדים לא מקפידים לסדר את חדרם והופכים אותו תדיר לחדר הזה שמבקרים בו רק אם צריך. האם זה עניין אבוד מראש? ממש לא.

אז איפה מתחילים? בילדים עצמם. הם ישמחו להיות מעורבים במשימה משפחתית של סדר, ניקיון ואימוץ הרגלים חדשים ויחד תוכלו לנצח את הבלגן לתמיד.

 

לפני שאתם מארגנים את החפצים – היפרדו מחלקם

עד כמה שמשמח להעניק לילדים צעצועים וספרים חדשים, לאחר זמן מה הם נזנחים, נשכחים והופכים לפילים לבנים שיוצרים עומס ותורמים משמעותית לתחושת הצפיפות ואי-הסדר. מיינו את החפצים השבורים ואת אלה שמצבם טוב ותנו לילדים להחליט מאילו חפצים הם בוחרים להיפרד – יש מצב שהם יבחרו ביותר חפצים ממה שחשבתם וישמחו לדעת שילדים אחרים ייהנו מהם.

 

הצטיידו ברהיט אחד שהוא מאסט

אם יש רהיט שהוא בגדר הכרח בכל חדר ילדים, הרי שזו כוננית הכוורת מרובת התאים שמגיעה, למרבה הנוחות, במגוון עיצובים ומידות שיכולים להתאים גם לחדר הילדים הקטן ביותר. מלבד היתרון הברור בשטחי אחסון מרובים, שידת הכוורת מאפשרת לילדים לאמץ הרגלי סדר קלים לביצוע – הם יכולים פשוט "לזרוק" לתוכה את החפצים ללא מאמץ.

 

 

סדרו את הספרים במיכל פלסטיק

אצבעות קטנות יכולות למשוך כמה ספרים בבת אחת וליצור ערימת ספרים על הרצפה במקרה הרע או מפולת מסוכנת במקרה הגרוע ולכן כדאי להציב על מדף הספרים כוננית מיכל פלסטיק או סלסילה ריבועית ולהעמיד את הספרים בצורה אנכית. ככה גם לילדים יהיה קל יותר להחזיר אותם למקום.

תמונה של חדר ילדים עם מדפי ספרים עם מיכלי פלסטיק

 

אחסנו בקופסאות והדביקו עליהן תוויות

קופסאות אחסון הן גם פתרון ארגוני מצוין (בתנאי שהכמות שלהן הגיונית) וגם אלמנט דקורטיבי וצבעוני ולכן מאוד מומלץ למקם אותן בחדר הילדים, אך כדי להקל על ילדיכם לשמור על הסדר בחדרם, הדפיסו במדפסת הביתית על גבי נייר מדבקה תוויות מצוירות של דובי צעצוע, בובות, ספרים או קוביות שמתארות את תכולת קופסת האחסון. אפשר להדביק את התוויות גם על מדפים ומגירות ולהפוך את סידור החדר למשחק "התאם את החפץ למדבקה".

תמונה של חדר ילדים עם כוננית שבה מגירות אחסון מפלסטיק

 

סדרו את משחקי הקופסה כמו ספרים

עורמים את משחקי הקופסה וקופסאות הפאזלים לכדי מגדל? זהו מתכון בטוח לקריסה, למפץ חלקיקי משחק בכל החדר ולרוטינה המעצבנת של פירוק המגדל מחדש בכל פעם שנבחר דווקא המשחק שנמצא בתחתיתו.  סדרו את קופסאות המשחקים בצורה אופקית, ממש כמו שאתם מסדרים ספרים על המדף והקפידו שהצד הגלוי של הקופסה יהיה זה עם שם המשחק.

תמונה של ילדים משחקים עם קלפים

 

מתלה

תיקי בית ספר וגן, מעילים וצעיפים, כובעים וגם סט הבגדים ליום המחרת, לכולם יש מקום אחד ומיוחד – מתלה מרובה ווים, שיכול לשאת את הפריטים הללו באורח מאורגן להפליא ולהרחיק אותם הרחק מאזור הרצפה, כיסא המחשב והמיטה. מקמו את המתלה בהישג ידם של ילדיכם כדי שגם הם יוכלו לתלות ולהוריד  את הפריטים בעצמם.

תמונה של מתלה לבגדים בחדר ילדים

 

חלקו את החדר לאזורים ייעודיים

חפצים שונים שמפזורים ברחבי החדר הם המרכיב העיקרי בחדר הפוך תמידית ומלבד הבלגן, הם יוצרים בעיה נוספת – הם גורמים לחפצים אחרים ללכת לאיבוד. הפתרון? לחלק את החדר לחלקים שכל אחד מהם מיועד לפעולה אחרת – השטיח במרכז החדר הוא אזור המשחק היחיד, במיטה ישנים ולא משחקים, חפצים הקשורים לבית הספר יהיו תמיד סביב שולחן הלימודים וכו’. כך גם קל יותר לסדר את החדר ולשמור עליו מסודר. 

תמונה של חדר ילדים מסודר עם אזורים ייעודיים

 

כתבות דומות

לא כדאי לפספס