טיפים למניעה וטיפול בפיגמנטציה - שופרסל מגזין
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

טיפים למניעה וטיפול בפיגמנטציה

תמונה גרסת הדפסה

טיפים טיפול בפיגמנטציה

ממה נובעת פיגמנטציה, למה כמעט כולנו נחווה אותה והכי חשוב – מה אפשר לעשות כדי למנוע או לטפל בה?

פיגמנטציה של העור היא אחת מהתופעות שהכי מטרידות נשים. הבשורה הרעה היא שכמעט כולנו נסבול בה בשלב כזה או אחר של חיינו, הבשורה הטובה היא שיש מה לעשות.

כדי לדעת איך אפשר למנוע (או לפחות להפחית) ולטפל בכתמי פיגמנטציה קיימים, כדאי קודם כל להבין את התופעה ואת הסיבות להיווצרותה.

מהי פיגמנטציה וממה היא נובעת?

פיגמנטציה היא תופעה של כתמים כהים הפזורים בצורה לא אחידה על העור. הכתמים נוצרים בעקבות ייצור יתר או פיזור לא אחיד של מלנין. מלנין הוא הגורם שאחראי על גוון העור שלנו מלידה והוא משמש גם כמנגנון הגנה. ככל שאנחנו נחשפים יותר לשמש הגוף מייצר יותר מלנין במטרה להגן על העור. התוצאה המידית היא גוון שזוף, אבל בטווח הרחוק, לאחר חשיפה מצטברת לאורך שנים, ייצור היתר של המלנין יבוא לידי ביטוי בכתמים. מעבר לחשיפה לשמש גם לגורמים הורמונליים ישנה השפעה על ייצור ופיזור המלנין, לכן נראה תופעה נפוצה של פיגמנטציה אצל נשים בגיל הפוריות ובעיקר אצל נשים בהריון או אצל כאלו שנוטלות גלולות. גורמים נוספים להיווצרות פיגמנטציה יכולים להיות קשורים בנטילת תרופות מסוימות, טיפולי לייזר, אקנה והסרת שיער לצמיתות.

אלמנט נוסף שמאפיין את הפיגמנטציה הוא שהיא מחריפה עם הגיל. לא זאת בלבד שאת הנזק שגרמנו לעור בחשיפה לשמש נראה רק אחרי עשרות שנים, גם לגיל עצמו יש השפעה על ייצור המלנין ותפקודו התקין ולכן נדיר שמישהי מאיתנו תוכל להתחמק ממנה לחלוטין.  

איפה מופיעים הכתמים?

כשמדובר על כתמים הנובעים מחשיפה לשמש הכתמים יכולים להופיע בכל מקום שחווה חשיפת יתר ללא הגנה, בעור בפנים, באזור המחשוף ועל כפות הידיים. כתמים שנוצרים כתוצאה מפעילות יתר הורמונלית יתרכזו בעיקר באזור המצח, מעל השפה העליונה ובלחיים.

מה עושים?

ראשית, כמו בכל נושא, הטיפול הכי טוב הוא המניעה. חשוב להקפיד מגיל צעיר לא לצאת מהבית בשעות היום ללא מקדם הגנה, בקיץ ובחורף, וכמובן לחדש אותו מדי מספר שעות בהתאם להוראות.

אם את כבר בשלב של הופעת הכתמים תוכלי להשתמש בתכשירים שמספקים אפקט הבהרה ופועלים ליצירת גוון אחיד יותר. התכשירים נחלקים, בהתאם למינון החומרים הפעילים שהם מכילים, לכאלו שנמכרים במחלקות הפארם ללא מרשם ולכאלו שתזדקקי בעבורם למרשם רופא.

תכשירים לטיפול בפיגמנטציה מבוססים על רכיבים שפועלים להאטת ייצור המלנין, פירוק הצטברויות שלו והבהרת העור. למשל – נוגדי חמצון, אנזימים, חומצות ונגזרות של ויטמינים E ו-A. כדי שהתכשירים לטיפול בפיגמנטציה ייעשו את העבודה חובה להקפיד על שימוש קבוע לאורך זמן ולהימנע באופן מוחלט מחשיפה לשמש ללא מקדם הגנה גבוה. מומלץ לבצע את הטיפול בחורף, אז הסיכוי לחשיפה לקרני השמש נמוך יותר.

אם לא השגת את המטרה על ידי טיפול בקרמים תוכלי לפנות לטיפולים אינטנסיביים יותר למשל טיפולי פילינג ולייזר, רק הקפידי לבחור במטפלים מומחים בעלי תעודות ורשיונות על מנת שלא לגרום יותר נזק מתועלת.

עוד באותו נושא

לא כדאי לפספס