איך לקרוא את התווית על הקרם פנים שלך?
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

איך לקרוא את התווית על הקרם שלך?

תמונה גרסת הדפסה

איך לקרוא את התווית על הקרם שלך?

אותיות קטנות, מילים לא ברורות ורשימה ארוכה של שמות. מה מסתתר על התוויות של חומרי הטיפוח שלך?

התוויות המודבקות על מוצרי הטיפוח שלך והעלונים הקטנים המצורפים לאריזות שלהם מכילים מידע חשוב שכתוב באותיות כל כך קטנות, עד שנדיר שמישהו יצליח לקרוא אותו ללא שימוש בזכוכית מגדלת. אבל גם יחידי הסגולה (או בעלי העזרים) שיצליחו לזהות את האותיות ולחברן למילים, לרוב לא יכירו את השמות של הרכיבים שהקרם מכיל ובוודאי לא יבינו את משמעותם ותפקידם. 

כדי להבין את התווית לעומק תצטרכו ככל הנראה תואר מתקדם בכימיה, אבל כדי לקנות את הקרם הנכון עבורכן תוכלו להסתפק בכמה טיפים שאספנו בשבילכם. 

  1. ישנם מספר מונחים בסיסיים שחוזרים על עצמן בתכשירים רבים. אלו המונחים שלרוב יקבלו נראות גדולה יותר בחזית המוצר או באותיות גדולות – למשל המושג oil free/נטול שומן, יופיע על מוצרים על בסיס מים שמתאימים לעור שמן, היפואלרגני יופיע על מוצרים שאינם מכילים רכיבים הידועים כמעוררי גירוי (משרד הבריאות מאשר לקטלג תכשיר כהיפואלרגני רק לאחר שעבר בדיקות רגישות על משתמשים), לא קומודוגני מעיד על מוצר שאינו סותם את הנקבוביות, ללא פרבנים מעיד שהמוצר אינו מכיל חומרים משמרים סינתטיים ו-SPF עם מספר שלרוב נע בין 15 ל-50, מעיד שהמוצר מכיל מקדם הגנה מהשמש ברמות שונות.

 

  1. הרכיבים שמכיל המוצר מופיעים על התווית בסדר יורד, כלומר, הרכיב שנמצא בריכוז הרב ביותר יופיע ראשון והשאר אחריו בסדר יורד. עם זאת חשוב לזכור שרכיבים פעילים שונים דורשים רמת ריכוז שונה על מנת להיות יעילים ולכן סדר הופעת הרכיבים ברשימה אינו מעיד בהכרח על יעילותם. יוצאים מן הכלל רכיבים שמוכרים כתרופה ויופיעו בראש הרשימה גם אם אינם בריכוז הגבוה ביותר ורכיבי ריח וצבע שיופיעו תמיד בסוף הרשימה ללא קשר לרמת הריכוז שלהם בתכשיר.

 

  1. מכיוון שכמעט בלתי אפשרי להכיר ולהבין את משמעותם של כל הרכיבים המופיעים על מוצרי הטיפוח שלך, נסי לפעול בדרך הפוכה וחפשי רכיבים שאת רוצה שיופיעו למשל – חומצות אלפא הידרוקסיות (חומצה גליקולית או לקטית) המסייעות לחידוש העור, חומצה סיליצילית לטיפול באקנה, חומצה היאלרונית לשימור הלחות בעור וויטמינים דוגמת ויטמין C וויטמין E המשמשים כנוגדי חמצון.

 

  1. אם את בעלת עור רגיש השתדלי להימנע מרכיבים הידועים כאלרגניים יותר מאחרים - פרבנים וסולפטים (SLS) שתוכלי לזהות בקלות ברשימה לפי הסיומת של השם, תמציות ריח וצבע מלאכותיים וחומרי גלם שמקורם בתעשיית הנפט למשל שמן מינרלי או וזלין. ככלל, אם את בעלת עור רגיש, העדיפי רשימת רכיבים קצרה ככל האפשר.

 

  1. בכל הנוגע לתכשירים טבעיים ואורגניים הבלבול עלול להיות גדול עוד יותר. בפועל לא קיימות הנחיות רשמיות המתייחסות לכמות הרכיבים הטבעיים שמוצר קוסמטי צריך להכיל על מנת לזכות להגדרה "טבעי" ועל התווית תראי שלא מעט מוצרים שמתפארים בהיותם טבעיים מכילים גם כמות לא קטנה של רכיבים סינתטיים, לכן יש לקחת את ההגדרה בערבון מוגבל ובכל מקרה לזכור שגם רכיבים טבעיים עלולים לגרום לאלרגיה וגירוי והם לא בהכרח טובים יותר מרכיבים סינתטיים שנבדקו וקיבלו את אישור משרד הבריאות. גם בנוגע למוצרים אורגניים שהפכו למבוקשים מאוד בשנים האחרונות, אין סטנדרט ברור אלא תווי תקן שונים, כך שאם העניין חשוב לך, מומלץ להיכנס ולקרוא בהרחבה על הנושא באתרים מתמחים.

 

  1. סימן נוסף שנחבא אל הכלים בתווית שמודבקת למוצר, אבל חשיבותו רבה, הוא האיור הקטן של קופסה פתוחה שעליה מוטבע מספר. המספר הזה מציין את מספר החודשים בהם המוצר ראוי לשימוש לאחר פתיחתו, בתנאי שאוחסן בתנאים נאותים.

 

  1. ולסיום, אולי הטיפ החשוב ביותר – רכשו את מוצרי הטיפוח שלכן רק במקומות מורשים ומוכרים על מנת לוודא שהמוצר עדיין בתוקף ולא נמכר מתוך שאריות של מלאי ישן וחפשו את אישור משרד הבריאות. כך תוכלו להיות בטוחים שהוא עבר את כל הבדיקות הנדרשות ונמצא בטוח לשימוש.

 

 

עוד באותו נושא

לא כדאי לפספס