כלכלה נכונה לחודש המשפחה: איך מלמדים ילדים על כסף?
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

כלכלה נכונה לחודש המשפחה: איך מלמדים ילדים על כסף?

תמונה גרסת הדפסה

כלכלה נכונה לחודש המשפחה: איך מלמדים ילדים על כסף?

מרגישים שהפכתם לכספומט ואתם רק מוציאים כסף על הילדים? המילים "תקנו לי" עושות לכם צמרמורת? בטוחים שללכת לסופר עם ילדים זו משימה בלתי אפשרית? אם כן – הכתבה הזאת מיועדת לכם

אחת השאלות שאת התשובה עליה מנסה כל הורה למצוא בשלב מסוים היא איך לחנך את הילדים להתנהלות כספית נכונה. כיצד להסביר להם את ערך הכסף ולגרום להן להבין שההורים עובדים קשה כדי להרוויח אותו? מה המדיניות הנכונה לגבי דמי כיס? איך עורכים קניות בסופר עם ילדים בלי לאבד שפיות? ואיך כל זה קשור לקטשופ? או, טוב ששאלתם.

את התשובות לשאלות אלה ביקשנו לקבל מאיה תמרי, יועצת לכלכלת המשפחה.

נתחיל מהשאלה הבוערת ביותר. אחת ולתמיד – האם לשלם לילדים על ביצוע מטלות הבית כדי לעודד אותם לקפל כביסה, לפנות מדיח, להוציא את הכלב ולשטוף כלים?

"אני מתנגדת לכך נחרצות. לנו, להורים, אף אחד לא משלם על המטלות האלה. מדובר בחלק שהילדים נוטלים בהוויי המשפחתי וזה לא רק ללמוד, לקבל ציונים טובים ולהיות מנומסים, אלא גם לתת יד ולעזור להורים".

ומה עם דמי כיס?

"אני בעד להתחיל לחנך לדמי כיס מגיל צעיר. כבר בגן חובה אפשר לתת לילד מטבע של חמישה שקלים, ללכת איתו למכולת או לסופר ולנסות לראות מה אפשר לקנות בחמישה שקלים. לילדים גדולים יותר אפשר להקציב סכומים גדולים יותר פעם בשבוע או פעם בחודש, אבל חשוב לערוך איתם תיאום ציפיות: למשל, אם מבזבזים את כל דמי הכיס ברגע אחד, כבר לא יישאר להם לשארית השבוע או לשארית החודש. חשוב גם להיות מאד ברורים – על מה הולכים דמי הכיס ועל מה משלמים ההורים. למשל, הורה יכול להחליט שהבגדים נקנים על חשבונו, אבל יציאה לגלידה או להמבורגר עם חברים – זה כבר על חשבון דמי כיס. כמובן, שאם ההורה החליט שהיום אין זמן להכין ארוחת ערב ושולח את הילדים לאכול בחוץ, מן הסתם ארוחה זו תהיה על חשבון ההורה".

מה קורה אם דמי הכיס לא מספיקים? כי בגיל החטיבה והתיכון, למשל, יוצאים עם חברים כמעט כל יום ורוצים לקנות משהו בדרך לבית הספר או בקפיטריה?

"להסביר לילד שאפשר להתחיל לעבוד – לעשות בייביסיטר, לטייל עם הכלב של השכנים, ככה אפשר להרוויח כמה עשרות ואפילו מאות שקלים שיספיקו לבילויים. כמובן, שזה לא יפגע בשגרת הלימודים. ילדים רבים בוחרים לעבוד בקיץ, ולחסוך חלק מהכסף למהלך שנת הלימודים".

ומה דעתך על האמירה "כדי לחסוך בקניות בסופר, צריך ללכת לשם בלי ילדים"?

"אני חושבת שזה דווקא הפוך – לסופר צריך להגיע עם ילדים ועם רשימה מסודרת שכתבתם יחד אחרי שבדקתם מה חסר בבית. זה זמן מצוין לחנך את הילדים להתנהל נכון כלכלית. אני ממליצה אפילו לתלות במטבח לוח או דף נייר ולבקש מילדים להוסיף לרשימה אם משהו בבית נגמר. למשל, אם נגמר קטשופ או מילקי ולא הוסיפו אותם לרשימה, פשוט לא יקנו אותם. זה מלמד אחריות".

נגיד הגענו עם הילדים לסופר. כמה דקות או אפילו שניות יעברו מרגע הכניסה עד ה"תקנו לי" הראשון?

"יש לזה פתרון מאד פשוט – בדרך לסופר קובעים תקציב לכל ילד, נניח עשרה שקלים ואומרים שמותר לו לקנות מה שהוא רוצה בסכום הזה. כל שאר הדברים הרי גם ככה מופיעים ברשימה שהם היו שותפים להכנתה".

כלומר ללמד אותם לבדוק מחירים על התווית?

"בהחלט. למשל בזמן שעומדים בתור למעדניה, אפשר לשלוח את הילדים להביא מצרכים אחרים מהרשימה. למשל, רסק עגבניות ולהגדיר שחשוב להביא את הסוג שהמחיר שלו הכי זול. חשוב ללמד ילדים לבדוק תחליפים. אם כל המשפחה אוהבת פסטה ממותג מסוים, חשוב מאד לשים לב גם למותג הפרטי של אותה רשת, לרוב מדובר במוצרים באותה איכות, אבל במחיר זול משמעותית. יש להסביר לילדים שמחיר הוא פונקציה מאד משמעותית, אבל לא בהכרח פונקציה של איכות, ולאפשר את הפתיחות של לטעום גם מוצרים ממותגים אחרים".

איזה עוד טיפים תוכלי לתת להתנהלות נכונה עם ילדים בסופר?

  1. שימו לב לקופונים ומועדוני צרכנות. בחרו את הרשת בה נוח לכם לעשות קניות ובדקו היטב את כל ההטבות שניתן לקבל.
  2. שימו לב למשק האריזה. חשוב להבין מה המחיר ליחידת משקל וזה מה שקובע את ההוצאה. לפעמים אריזות זולות יותר הן גם קטנות יותר ולכן ההוצאה בסופו של דבר יקרה יותר.
  3. הרבה פעמים אנחנו מתפתים למבצעים וממלאים את העגלה בלי לחשוב אם יהיה לנו מקום לאחסן את זה ולהשתמש בזה לפני שהמוצר יתקלקל. נסו שבוע אחד לבשל רק עם המצרכים שיש לכם במזווה. תופתעו לגלות כמה שזה קל, גם בלי לצאת לקניות. זה גם ילמד את הילדים את נושא הקיימות וחסכון. המחקרים מראים שאנחנו זורקים בערך 30% מהאוכל שאנחנו קונים. זה המון.
  4. בהמשך לסעיף הקודם, בסופרים רבים מוכרים גם אוכל מוכן, כמו עוף בגריל, למשל. לקראת סוף היום לרוב עושים הנחה גדולה על המוצרים האלה וגם על המאפים, כי מחר זה כבר לא יהיה טרי. אם הגעתם לסופר בסוף היום, שווה לשים לזה לב, אבל כמובן, לזכור שאין צורך לרכוש כמויות גדולות רק כי זה זול יותר – כי בסופו של דבר זה ייזרק לפח.

 

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס