3 גבינות צרפתיות שכל מי שמבין באוכל חייב להכיר - מגזין שופרסל
דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

3 גבינות צרפתיות שכל מי שמבין באוכל חייב להכיר

תמונה גרסת הדפסה

3 גבינות צרפתיות שכל מי שמבין באוכל חייב להכיר

אתם לא צריכים להיות שפים גדולים כדי לשדרג פלאים את המנה שלכם. לפעמים כל מה שמספיק זה היכרות עם חומרי גלם מעולים שיתנו מגע של קסם למגוון רחב של מנות וצורות הגשה, מבישול מורכב ועד נשנוש. עז תלם מביא 3 גבינות צרפתית שהן בדיוק כאלה

המטבח הצרפתי ידוע בנדיבותו בכל הקשור לחמאה, שמנת ורטבים מבוססי חלב כמו בשמל. מעל הכל יש לצרפתים הערכה וחיבה עצומה לגבינות שמיוצרות בשיטות עתיקות שמשפרות את טעמן ומרקמן. ההערכה של הצרפתים לגבינות כה גדולה, שממשלת צרפת מעניקה אות כבוד, שנקרא MOF, ליצרני ומוכרי גבינות מצטיינים. החשיבות של התואר הזה עצומה: כמו להדליק משואה בטקס יום העצמאות שלנו, רק הרבה יותר. לכל אזור במדינה יש את הגבינות המיוחדות לו, והיום נכיר קצת יותר טוב שלוש מהן.

1. המלכותית: ברי (Brie)

תמונה של גבינת ברי

מאיפה באה: אזור סיין אה מרנה (Seine-et-Marne), צפון צרפת (שבעבר נקרא ברי)

הסיפור שלה: ברי הוא שם כללי למספר גבינות מחלב בקר, מצופות עובש אכיל. מייצרים אותה בצפון צרפת עוד מהמאה השמינית לספירה, והיא נחשבה ל"גבינת המלכים" ו"מלך הגבינות" בימים עברו.

קוים לדמותה: ברי נמכרת בכיכרות גדולים, בקוטר שנע בין 20-37 ס"מ. רק גבינות המיוצרות בתוך האזור – וגם בערים ספציפיות בו (כאמור, יש כמה סוגים) יכולות להיקרא ברי, והיא מכילה 28 אחוזי שומן.

מה עושים איתה: הגבינה הקרמית והמענגת הזו מוגשת לרוב כמו שהיא בפלטת גבינות (מנה ממנה שוקלת בדרך כלל 30 גרם) בטמפרטורת החדר – כלומר לא ישר מהמקרר, כך הריחות המיוחדים שלה מורגשים יותר. היא הולכת עם יין, אגוזים, סלטי עלים ויש שטובלים אותה בקפה של הבוקר (באמת!). מנה צרפתית מפורסמת היא brie en croute – לוקחים גבינה, מצפים בבצק כלשהו (לרוב בצק עלים), זורקים לתנור ומתמוגגים מהבצק הפריך והגבינה המומסת.

 

2. המסריחה: קממבר (Camembert)

תמונה של גבינת קממבר

מאיפה באה: הכפר קממבר באזור נורמנדי, צפון מערב צרפת

הסיפור שלה: האגדה מספרת שאיכרית בשם מארי הארל הכינה לראשונה את גבינת הקממבר בסוף המאה ה-18, לאחר שנזיר שהגיע מברי שיתף איתה את סודות ההכנה. כמו הרבה אגדות, גם לזו קמו הרבה טענות – וראוי לציין שהכפר קממבר הייתה מוכר בתור מקום יצורן של גבינות איכותיות הרבה לפני כן.

קוים לדמותה: כמו הברי, הקממברט מיוצרת מחלב בקר, עגולה ומצופה בעובש אכיל. היא יותר קטנה מהברי (נמכרת בכיכרות קטנים בקוטר 10.2 ס"מ בדיוק), הרבה יותר ארומטית ומכילה 24 אחוזי שומן.

מה עושים איתה: בגלל נוכחותה החזקה יותר, קממברט הולכת מצוין עם פירות שמאזנים אותה. כשטיילתי בצרפת ראיתי שהמקומיים אוכלים אותה עם מלון, ואנחנו ניסינו ולא התאכזבנו. יש שמוסיפים אותה למרקים קרמיים, סלטים ואפילו לפסטות.

 

3. העיזתית: גבינת עזים (Chevre)

תמונה של גבינת עזים

מאיפה באות: מכל רחבי צרפת.

הסיפור שלהן: הסיפור של גבינת העזים הוא מבלבל. המילהChevre  (כמו שאומרים בעברית לשבת בציווי: שֶב) מתארת גם את החיה שמפיקה את החלב, וגם את הגבינות שמופקות מאותו חלב. הן מיוצרות בכל רחבי צרפת, עם סגנונות מובהקים ושונים בין אזור לאזור.

קוים לדמותן: גבינת העיזים הצרפתית היא גלילית בצורתה (יש גם יוצאות מהכלל בצורת פירמידות) ומצופה בעובש. בהיותה מחלב עיזים, הריחות שלה הרבה יותר, אממ.. מעניינים, ויש להן מרקם קרמי ומתפורר משהו. הגלילים יכולים להיות קטנים, במשקל 300 גרם, או גדולים יותר – במשקל ק"ג ויותר, וחלקן מגולגלות באפר כדי לתת להן טעם מעושן ומגניב. אחוזי השומן נעים בין הגבינות הספציפיות מ-24-45%.

מה עושים איתה: מעבר לשימושים הקלאסיים בגבינות והמוכרים (לצרפתים אין בעייה פשוט לאכול אותן ככה), חלקם תוארו לעיל, בגבינת עזים משתמשים בסלט שנקרא chevre chaud: יש בו עלים טריים וגבינת עיזים שמניחים על לחם קלוי ואופים, עד שהגבינה מומסת וכיפית. היא הולכת מצוין עם תאנים (כשהן בעונה) ובארוחת בוקר יחד עם קרואסון משובח.

אולי יעניין אותך גם

לא כדאי לפספס